Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Racuchy-pampuchy
Kopeć Dorota
Kopeć Dorota 27.04.2021 02:00

Racuchy-pampuchy

Racuchy – Pampuchy
pixabay.com

Racuchy-pampuchy

Racuchy-pampuchy są dość pracochłonne w wykonaniu. Dobrze jest więc wykonać je wieczorem i podać na obiad następnego dnia lub przygotować je w weekend. Czasochłonne jest nie tylko samo przygotowanie ciasta, lecz także smażenie placuszków. Szczególną uwagę warto zwrócić na ten drugi proces – placuszki należy smażyć na wysokiej jakości tłuszczu. Musimy również wlać odpowiednią jego ilość na patelnię – warstwa tłuszczu powinna sięgać kilku centymetrów. Tylko wtedy racuchy-pampuchy dobrze się usmażą.

Składniki:

  • 3 jabłka

  • 3 szklanki mąki pszennej

  • 3 łyżki stołowe cukru

  • 1 łyżeczka cukru wanilinowego

  • ¼ łyżeczki soli

  • 50 gramów drożdży świeżych

  • 1½ szklanki ciepłej wody

  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek

Przygotowanie:

Pierwszym krokiem w przygotowaniu pampuchów jest wymieszanie ze sobą części składników. W tym celu do dużej miski przesiewamy mąkę, po czym dosypujemy szczyptę soli. Przesianie mąki jest ważne i nie warto pomijać tego etapu, ponieważ pozwoli nam na uzyskanie większej objętości racuchów. Mąka będzie napowietrzona, dzięki czemu ciasto będzie pulchniejsze i jednocześnie lżejsze.

W mące robimy spore wgłębienie. Wypełniamy je cukrem i oliwą.

Następnie do szklanki wlewamy lekko ciepłą wodę, dosypujemy do niej drożdże i bardzo dokładnie mieszamy łyżką. Należy to zrobić uważnie, tak, aby nie pozostały żadne grudki.

Rozpuszczone w wodzie drożdże dodajemy do reszty składników. Powoli dolewamy mieszankę, a następnie wszystkie składniki mieszamy ze sobą bardzo dokładnie, np. przy użyciu dużej łyżki.

Całość mieszamy przez kolejne kilka minut tak, by ciasto zrobiło się gładkie. Następnie odstawiamy na około 60 minut w ciepłe miejsce. Pamiętajmy, że  miskę należy przykryć ściereczką. Wówczas drożdże zdecydowanie lepiej wyrosną.

Podczas gdy ciasto będzie rosło, możemy zająć się jabłkami. Musimy umyć je, obrać i pokroić każde jabłko na ćwiartki. Dzięki temu będziemy mogli usunąć gniazda nasienne. Kiedy już to zrobimy, tniemy ćwiartki na mniejsze fragmenty. Mogą to być zarówno półksiężyce, jak i drobne kostki.

Jabłka podprażamy delikatnie na suchej patelni. Robimy to momentu aż zrobią się miększe i wyraźnie zrumienione. Ogień pod patelnią powinien być średni lub mały.

Kiedy tylko owoce się przyrumienią, wyłączamy ogień i odstawiamy je, aby wystygły.

Do przygotowania racuchów-pampuchów przyda nam się stolnica. To właśnie na niej będziemy układać nasze racuchy jeszcze przed rozłożeniem ich na patelni. Jeśli nie mamy stolnicy, możemy rozłożyć racuchy na dokładnie umytym blacie lub na dużej tacy.

Stolnicę lub blat oprószamy cienką warstwą mąki. Lekko naoliwiamy łyżkę i nabieramy nią ciasto. Jedna łyżka ciasta ma odpowiadać jednemu pampuchowi.

Podczas układania racuchów należy zachować między nimi odpowiedni odstęp, ponieważ później pozostawimy je do dodatkowego wyrośnięcia, więc ważne, aby ciasto nie naszło na siebie.

Naoliwioną łyżką kładziemy więc pojedyncze racuchy na stolnicy. W środku, również przy użyciu łyżki, umieszczamy po jednej porcji jabłek.

Tak przygotowane racuchy – pampuchy pozostawiamy do delikatnego wyrośnięcia. Powinno to potrwać około 15 minut.

Do smażenia placuszków przyda nam się dosyć głęboka i duża patelnia. To ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli nie tylko dokładnie odsmażyć każdego racucha z osobna, lecz także umieścić na patelni kilka sztuk pampuchów w jednym momencie, co z pewnością skróci czas pracy.

Na patelnię wylewamy oliwę z oliwek lub olej. Warstwa tłuszczu powinna mieć mniej więcej 3 centymetry wysokości.

Tłuszcz rozgrzewamy i kiedy już będzie gorący, rozpoczynamy smażenie racuchów. Smażymy je na średnim ogniu. Nie należy go zwiększać, ponieważ racuchy mogą wówczas bardzo szybko się przypalić.

W trakcie smażenia muszą delikatnie skwierczeć.

Każdy racuch musi być obsmażony z obu stron przez około 2 minuty na każdą. Racuchy powinny mieć złocisty kolor.

Gotowe racuchy-pampuchy odkładamy na talerze, które należy przykryć ręcznikami papierowymi. Robimy to po to, aby nadmierna ilość tłuszczu mogła odcieknąć z placuszków.

Racuchy możemy podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale smakują solo, ale także z cukrem pudrem, konfiturą o dowolnym smaku, bitą śmietaną lub z jogurtem typu skyr.

Smacznego!

Tagi: