Rośnie w polskich lasach i jest niezwykle cenny. Polacy zupełnie nie znają tego grzyba
Lubicie chodzić na grzyby? Już niedługo w polskich lasach będzie można natknąć się na prawdziwy skarb. Mowa o rzadko spotykanej gąsce sosnowej, której cena na rynku osiąga zawrotne kwoty. Znalezienie jej jest nie lada przeżyciem w karierze każdego grzybiarza.
Polacy uwielbiają chodzić na grzyby
Każdy z nas dobrze zna, borowiki, prawdziwki, kurki czy maślaki. O istnieniu takich grzybów jak gąska sosnowa nie każdy jednak słyszał. Nic w tym dziwnego, bowiem przez ponad 100 lat uznawana była w naszym kraju za gatunek wymarły. Znalezienie osobnika tego gatunku 2 lata temu wywołało prawdziwą sensację.
Gąska sosnowa, zwana też opieńką sosnową lub prośnianką sosnową, jest niezwykle ceniona na całym świecie. W dalekiej Azji cena tych grzybów osiąga zawrotne kwoty kilku tysięcy euro za każdy kilogram. Osobniki importowane ze Stanów zjednoczone są nieco tańsze, i kosztują od 90 do 500 dolarów za kilogram. Finalna cena uzależniona jest od intensywności smaku, aromatu i rzadkości występowania.
W Polsce pierwszy egzemplarz gąski sosnowej opisany został w Gdańsku w 1921 roku. Od tamtego czasu więcej jej nie widziano, aż do roku 2021, kiedy to została znaleziona w Zawoi. Fakt ten stał się okazją, aby grzyby rzadkiego gatunku pokazać na wystawie w Żarach. Kto wie, może w tym sezonie Wam uda się znaleźć poszukiwaną gąskę?
Już nigdy nie kupisz go w sklepie. Przepyszny chleb zrobisz nawet bez piekarnikaCzym charakteryzują się cenne grzyby?
Gąska sosnowa jest grzybem wyróżniającym się szczególną urodą. Charakteryzuje ją brązowa barwa, która niektórym może kojarzyć się z borowikiem. Kapelusze są stożkowate i mięsiste, o zawijających ku dołowi krawędziach. Nóżka zaś jest biało-brązowa, sprężysta i rozszerza się ku dołowi, tworząc bulwiasty kształt.
Zewnętrzna warstwa grzybów tego gatunku jest gładka w dotyku, przypominająca pieczarkę. W przeciwieństwie do pieczarki jednak nie daje się hodować w sztucznym środowisku. Fakt, że występuje jedynie w naturalnym środowisku dodatkowo podnosi jej wartość.
Gdzie można natknąć się na te pożądane grzyby? Rosną chętnie na piaszczystym podłożu na terenie lasów sosnowych. Występują zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach. Bacznie rozglądajcie się za gąskami podczas spacerów.
Jaki smak mają gąski sosnowe i do jakich potraw używa się tych grzybów?
Cenione na całym świecie grzyby mają uniwersalne kuchenne zastosowanie. Znane są głównie ze swojego intensywnego, przypominającego cynamon aromatu. Największe uznanie zdobyły w Japonii, gdzie są nawet wręczane w ramach prezentu ślubnego.
Omawiane grzyby w kuchni są wykorzystywane jako element wielu rozmaitych dań. Sprawdzają się na przykład w zupach lub daniach z ryżem. Kuchnia wschodnia nierzadko łączy je z powodzeniem z jajkami lub morskimi glonami.
Poza niezwykłymi walorami smakowymi gąski odznaczają się także właściwościami zdrowotnymi. Wykazują zdolności wspierania układu odpornościowego i hamowania rozwoju chorób nowotworowych. Stanowią także naturalny przeciwutleniacz, co oznacza, że zwalczają szkodliwe dla nas wolne rodniki.
W gąskach sosnowych kryje się bogactwo białka, a także błonnika. Znajdziemy w nich też cenne witaminy, między innymi, B1, B2, C, D i E. Grzyby stanowią ponadto dobre źródło cennych pierwiastków, jak choćby potas, fosfor, magnez, miedź i żelazo. Twierdzenie, że grzyby są dla naszej diety produktem kompletnie bezwartościowym można włożyć między bajki. Pierwsze uwielbiane grzyby już zdążyły rozgościć się w lesie. Pomylenie tych dwóch gatunków może mieć opłakane skutki.