Co katolicy mogą jeść w Wielki Piątek?
W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ta tradycja jest formą uczczenia śmierci Chrystusa, która przyniosła wiernym zbawienie. Jest ona również swoistym napomnieniem, aby to, co się zaoszczędziło przekazać osobom potrzebującym.
Co to jest post ścisły?
Post ścisły jest tzw. postem jakościowym. Oznacza to, że tego dnia należy powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych, a także słodkich przekąsek oraz spożywania napojów alkoholowych.
Kościół Katolicki pozwala wiernym na trzy posiłki w ciągu dnia. Dwa z nich powinny być lekkie, a jeden syty. Z obowiązku są zwolnieni jedynie chorzy, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci.
Co jest dozwolone do konsumpcji w Wielki Piątek?
Według nauczania Kościoła Katolickiego w Wielki Piątek nie powinno się jeść mięsa oraz zrobionych z niego wyrobów. Dotyczy to np. rosołu, który jest zazwyczaj przygotowywany na mięsnym wywarze.
Tego dnia za to bez żadnych konsekwencji możemy jeść ryby i owoce morze. Co ciekawe dozwolone jest również mięso z innych zwierząt żyjących w wodzie m.in. żab i ślimaków. Nie są one jednak zbyt popularne w Polsce.
Do tej pory dość mocno podzielone są opinie na temat spożywania mięsa ptaków wodnych. Jak czytamy na stronie beszamel.se.pl, w tej kwestii często jesteśmy zmuszeni dopasować się do zwyczajów obowiązujących w danej okolicy.
Tego dnia możemy spożywać m.in. produkty mączne i zbożowe, nabiał oraz wszelkie owoce i warzywa. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z przekąsek, które mogą się na kojarzyć z przyjemnościami, czyli wszelkimi ciastami, ciasteczkami i wymyślnymi deserami. Te są zarezerwowane na święta Wielkanocne.
W praktyce, jeśli przestrzegamy nauki Kościoła Katolickiego, w obiadowym menu mogą się znaleźć np. bezmięsne zupy, pierogi, naleśniki, warzywne kotlety, ryby, owoce morza oraz sałatki.
Szukacie przepisów na postne potrawy? Na naszej stronie znajdziecie m.in. przepis na kotlety ziemniaczane oraz bezmięsną zupę pomidorową.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: Gazeta Lubuska / Beszamel.se