Ryż smażony z kurczakiem, brokułami i marchewką
- Kuchnia tajska jest pełna warzyw, przypraw i ziół. Bardzo mi to odpowiada - składniki łączy się dość prosto, a dania przygotowuje w krótkim czasie, dzięki czemu mam pewność, że chronię wartości odżywcze posiłku - pisze Daria Ładocha w „W mojej tajskiej kuchni”. I tak jest, ale w tej potrawie jest kilka trudnych momentów. Jeden z nich to gotowanie ryżu jaśminowego. Ale kto nie próbuje, ten nie sięgnie gwiazd, prawda? - Żeby dobrze gotować, trzeba kochać życie - powiedział Japończyk Ling w Tajlandii „Mamałydze” (jak nazywa siebie Daria Ładocha). Kochajmy więc życie i kochajmy gotować.
Jeśli chcemy, żeby ryż smażony z kurczakiem, brokułami i marchewką stał się daniem wegetariańskim, zamieniamy kurczaka na jajko sadzone. Przyrządzamy je na końcu.
Ryż smażony z kurczakiem, brokułami i marchewką
Składniki: 1/2 szklanki ryżu jaśminowego, 2 łyżki sosu sojowego, szczypiorek, brokuł, 1 średnia marchewka, 2 ząbki czosnku, 1 kawałek imbiru, 2 łyżki sosu sojowego, 3 łyżki słodkiego sosu chili, 1 łyżka miodu, 1 papryczka chili, 1 łyżka octu winnego.
Banany w mleku kokosowym: 400 ml śmietanki kokosowej lub mleka kokosowego, 2 banany, 3 łyżki cukru, 1/4 łyżeczki soli.
Ryż wsypujemy do garnka, wlewamy trochę mniej niż szklankę zimnej wody. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem od 10 do 15 minut w zależności od tego, jak ryż będzie chłonął wodę. Nie mieszamy ryżu, nie dodajemy soli i nie odkrywamy pokrywki. Najlepiej jest używać szklanych pokrywek, żeby obserwować, co się dzieje w garnku. Pokrywki nie należy podnosić, bo w garnku wytwarzają się temperatura i ciśnienie. Gdy para uleci, ryż na dole będzie gotować się szybciej niż na górze. Po upłynięciu czasu wyłączamy ogień i zostawiamy ryż do całkowitego wchłonięcia wody. Jeśli jest za twardy, owijamy go kocem i pozostawiamy w ciepłym miejscu na kilka minut. Co, jeśli jednak ryż się przypalił? Oddawaj fartucha!
Podczas gotowania ryżu myjemy i suszymy świeże warzywa. Odcinamy i wyrzucamy dolne łodygi brokuła oraz rozdrabiamy go w różyczki. Obieramy marchewki i kroimy je pod kątem na plasterki i kostkę. Imbir obieramy i siekamy drobno. Odcinamy korzenie szczypiorku i kroimy cienko, oddzielając biały spód i zielone szczyty. Obieramy czosnek i grubo siekamy.
Odcinamy od góry strączka „czapeczkę” papryczki chili, rozcinamy na połowę pod strumieniem zimnej wody i czyścimy z nasion. Dobrze jest dla pewności umyć po tym dokładnie dłonie.
Na średniej wielkości patelni podgrzewamy 2 łyżeczki oliwy na średnim ogniu aż będzie gorąca. Wrzucamy pokrojoną pierś kurczaka w kostkę i doprawiamy ją solą oraz pieprzem. Podsmażamy aż kurczak będzie gotowy.
Dodajemy posiekane brokuły; doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy, od czasu do czasu mieszając, od 4 do 5 minut lub do lekkiego zmiękczenia. Dodajemy pokrojone marchewki; doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażamy dalej, od czasu do czasu mieszając, 4 do 5 minut lub do lekkiego zmiękczenia. Dodajemy posiekany imbir i pokrojone w plasterki białe spody szczypiorku. Gotujemy, od czasu do czasu mieszając, 2-3 minuty lub do zmiękczenia. Przekładamy całość z patelni do dużego naczynia; przykrywamy folią aluminiową, aby utrzymać ciepło.
Podczas podsmażania warzyw w misce mieszamy ocet i miód. Dodajemy pokrojoną w wąskie paski paprykę chili. Doprawiamy solą i pieprzem. Wycieramy patelnię. Rozgrzewamy łyżkę oliwy na średnim ogniu aż będzie gorąca. Dodajemy ugotowany ryż równomierną warstwą. Smażymy bez mieszania od 3 do 4 minut lub do uzyskania lekkiej chrupkości. Wyłączamy ogień, dodajemy sos sojowy, słodki sos chili i posiekany drobno czosnek. Przekładamy do miski kurczaka z warzywami. Mieszamy, aby połączyć. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Można posypać szczypiorkiem i podawać.
Jeśli chcemy danie wegetariańskie, zamiast kurczaka można dodać jajko smażone. Po przełożeniu kurczaka z warzywami do misy, rozgrzewamy patelnię i 2 łyżeczki oliwy. Na gorącą oliwę wbijamy jajka na patelnię. Doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy od 3 do 5 minut lub do momentu, gdy białka się zetną, a żółtka usmażą do pożądanego stopnia.
Przygotowujemy deser - banany w mleku kokosowym. Do rondelka wlewamy śmietankę kokosową lub mleko kokosowe. Dodajemy cukier i sól. Gotujemy. Obieramy banany, kroimy wzdłuż na pół, a potem jeszcze w poprzek na 3 części i dorzucamy do rondelka. Podgrzewamy do miękkości bananów aż śmietanka nabierze bananowego aromatu. Podajemy w pucharkach lub szklankach, udekorowane skórką z limonki i cynamonem. Aroj ka?