Smakosze.pl
Kuchnia kaflowa

YouTube.com / Dariusz Tyszkiewicz

Sekret pysznej kuchni naszych babć - kuchenka kaflowa

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kuchnie kaflowe stanowiły niegdyś serce każdego wiejskiego domu - były nie tylko narzędziem do gotowania, lecz także ogrzewania całego domostwa. Jeśli miałeś szanse jeść posiłki przygotowane na jednej z nich, możesz uważać się za wielkiego szczęściarza. S

Kuchnia kaflowa, inaczej piec kaflowy, jest stosunkowo starym wynalazkiem. Jako pierwsi zaczęli z niego korzystać XVIII wieczni mieszkańcy Niemiec - to tam był przez wiele lat rozwijany i cieszył się ogromną popularnością. Bogato zdobione egzemplarze do dzisiaj stoją w wielu pałacach i szlacheckich dworkach. 

Obecnie mało kto z nich korzysta. Powszechny dostęp do elektryczności sprawił, że stosunkowo trudna i żmudna obsługa pieca kaflowego stała się mało wydajna i nieopłacalna. Piekarniki elektryczne czy gazowe są tańsze w eksploatacji, a ich użycie banalnie proste. Niestety, nowoczesnym rozwiązaniom czegoś brakuje.

Sekretem kuchni kaflowej jest smak ugotowanych na niej potraw

Każdy, kto pamięta smak obiadu gotowanego na kuchence kaflowej, z pewnością za nim tęskni. Delikatnie dymny aromat, pochodzący z żywego ognia w palenisku, nadawał potrawom zupełnie innej jakości. Jego obecność sprawiała, że dania takie jak bigos czy grochówka, smakowały wybornie.

Mnóstwo konsumentów musi teraz kupować wędzone szynki czy kiełbasy, aby dostarczyć do swoich dań smak wędzenia. Dawniej wystarczyło jedynie uchylić odrobinę palenisko, aby dym otulał gotujące się jedzenie. Dużym atutem była również specjalna płyta grzewcza. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy przepis na najlepszy i zupełnie inny niż zwykle kotlet schabowy. W tym tekście z kolei prezentujemy sok z buraka, którego częste picie znacznie poprawia zdrowie i kondycję organizmu.

Podpłomyki, jakich dzisiaj nie spróbujesz

Najczęściej używano jej tak jak współczesnych palników - stawiało się na niej naczynie z jedzeniem i przygotowywało posiłek. Można było zastosować ją także do upieczenia jedynych w swoim rodzaju podpłomyków, które pasowały do każdego innego dania.

Fani ciast i innych wypieków również mogli cieszyć się z posiadania pieca kaflowego. Dzięki wysokiej temperaturze, jaką emitowały nagrzane kafle, wszelkie chleby czy biszkopty mogły urosnąć do znacznie większych objętości. Choć teraźniejsze kuchnie są ciepłe, rzadko kiedy jest w nich tak gorąco, jak w kuchni z kuchenką kaflową.

Bogato zdobiony piec kaflowy znajdujący się w pałacu Carskie Sioło

Źródło: wikimedia.org/ Stan Shebs, CC 3.0

Kuchnia kaflowa jako plan zapasowy

Nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie prądu lub gazu - w takiej sytuacji wielu z nas pozostaje bez ogrzewania, a także możliwości przygotowywania jedzenia. Na szczęście posiadacze pieców kaflowych nie muszą się martwić, w końcu ich paliwem jest drewno bądź węgiel.

Warto również pamiętać o niepowtarzalnym, melancholijnym klimacie, jaki pojawia się, gdy wewnątrz takiej kuchni buzuje silny płomień. Atmosfera jest również bardzo dużą częścią przyjemności z jedzenia, dlatego zadbanie o odpowiednie otoczenie powinno być równie ważne, co smaczny posiłek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kafelgardynska.pl; epiecyki.pl; cechzdunowpolskich.zduny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto pić mleko "prosto od krowy"?

Czytaj więcej >
Bazylia w słoikach

Produkty

Jak dbać o bazylię ze sklepu?

Czytaj więcej >