Smakosze.pl
Kuchnia kaflowa

YouTube.com / Dariusz Tyszkiewicz

Sekret pysznej kuchni naszych babć - kuchenka kaflowa

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kuchnie kaflowe stanowiły niegdyś serce każdego wiejskiego domu - były nie tylko narzędziem do gotowania, lecz także ogrzewania całego domostwa. Jeśli miałeś szanse jeść posiłki przygotowane na jednej z nich, możesz uważać się za wielkiego szczęściarza. S

Kuchnia kaflowa, inaczej piec kaflowy, jest stosunkowo starym wynalazkiem. Jako pierwsi zaczęli z niego korzystać XVIII wieczni mieszkańcy Niemiec - to tam był przez wiele lat rozwijany i cieszył się ogromną popularnością. Bogato zdobione egzemplarze do dzisiaj stoją w wielu pałacach i szlacheckich dworkach. 

Obecnie mało kto z nich korzysta. Powszechny dostęp do elektryczności sprawił, że stosunkowo trudna i żmudna obsługa pieca kaflowego stała się mało wydajna i nieopłacalna. Piekarniki elektryczne czy gazowe są tańsze w eksploatacji, a ich użycie banalnie proste. Niestety, nowoczesnym rozwiązaniom czegoś brakuje.

Sekretem kuchni kaflowej jest smak ugotowanych na niej potraw

Każdy, kto pamięta smak obiadu gotowanego na kuchence kaflowej, z pewnością za nim tęskni. Delikatnie dymny aromat, pochodzący z żywego ognia w palenisku, nadawał potrawom zupełnie innej jakości. Jego obecność sprawiała, że dania takie jak bigos czy grochówka, smakowały wybornie.

Mnóstwo konsumentów musi teraz kupować wędzone szynki czy kiełbasy, aby dostarczyć do swoich dań smak wędzenia. Dawniej wystarczyło jedynie uchylić odrobinę palenisko, aby dym otulał gotujące się jedzenie. Dużym atutem była również specjalna płyta grzewcza. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy przepis na najlepszy i zupełnie inny niż zwykle kotlet schabowy. W tym tekście z kolei prezentujemy sok z buraka, którego częste picie znacznie poprawia zdrowie i kondycję organizmu.

Podpłomyki, jakich dzisiaj nie spróbujesz

Najczęściej używano jej tak jak współczesnych palników - stawiało się na niej naczynie z jedzeniem i przygotowywało posiłek. Można było zastosować ją także do upieczenia jedynych w swoim rodzaju podpłomyków, które pasowały do każdego innego dania.

Fani ciast i innych wypieków również mogli cieszyć się z posiadania pieca kaflowego. Dzięki wysokiej temperaturze, jaką emitowały nagrzane kafle, wszelkie chleby czy biszkopty mogły urosnąć do znacznie większych objętości. Choć teraźniejsze kuchnie są ciepłe, rzadko kiedy jest w nich tak gorąco, jak w kuchni z kuchenką kaflową.

Bogato zdobiony piec kaflowy znajdujący się w pałacu Carskie Sioło

Źródło: wikimedia.org/ Stan Shebs, CC 3.0

Kuchnia kaflowa jako plan zapasowy

Nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie prądu lub gazu - w takiej sytuacji wielu z nas pozostaje bez ogrzewania, a także możliwości przygotowywania jedzenia. Na szczęście posiadacze pieców kaflowych nie muszą się martwić, w końcu ich paliwem jest drewno bądź węgiel.

Warto również pamiętać o niepowtarzalnym, melancholijnym klimacie, jaki pojawia się, gdy wewnątrz takiej kuchni buzuje silny płomień. Atmosfera jest również bardzo dużą częścią przyjemności z jedzenia, dlatego zadbanie o odpowiednie otoczenie powinno być równie ważne, co smaczny posiłek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kafelgardynska.pl; epiecyki.pl; cechzdunowpolskich.zduny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >