Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Sekret pysznej kuchni naszych babć - kuchenka kaflowa
Adam Moskal
Adam Moskal 25.03.2021 01:00

Sekret pysznej kuchni naszych babć - kuchenka kaflowa

Kuchnia kaflowa
YouTube.com / Dariusz Tyszkiewicz

Kuchnia kaflowa, inaczej piec kaflowy, jest stosunkowo starym wynalazkiem. Jako pierwsi zaczęli z niego korzystać XVIII wieczni mieszkańcy Niemiec - to tam był przez wiele lat rozwijany i cieszył się ogromną popularnością. Bogato zdobione egzemplarze do dzisiaj stoją w wielu pałacach i szlacheckich dworkach. 

Obecnie mało kto z nich korzysta. Powszechny dostęp do elektryczności sprawił, że stosunkowo trudna i żmudna obsługa pieca kaflowego stała się mało wydajna i nieopłacalna. Piekarniki elektryczne czy gazowe są tańsze w eksploatacji, a ich użycie banalnie proste. Niestety, nowoczesnym rozwiązaniom czegoś brakuje.

Sekretem kuchni kaflowej jest smak ugotowanych na niej potraw

Każdy, kto pamięta smak obiadu gotowanego na kuchence kaflowej, z pewnością za nim tęskni. Delikatnie dymny aromat, pochodzący z żywego ognia w palenisku, nadawał potrawom zupełnie innej jakości. Jego obecność sprawiała, że dania takie jak bigos czy grochówka, smakowały wybornie.

Mnóstwo konsumentów musi teraz kupować wędzone szynki czy kiełbasy, aby dostarczyć do swoich dań smak wędzenia. Dawniej wystarczyło jedynie uchylić odrobinę palenisko, aby dym otulał gotujące się jedzenie. Dużym atutem była również specjalna płyta grzewcza. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy przepis na najlepszy i zupełnie inny niż zwykle kotlet schabowy. W tym tekście z kolei prezentujemy sok z buraka, którego częste picie znacznie poprawia zdrowie i kondycję organizmu.

Podpłomyki, jakich dzisiaj nie spróbujesz

Najczęściej używano jej tak jak współczesnych palników - stawiało się na niej naczynie z jedzeniem i przygotowywało posiłek. Można było zastosować ją także do upieczenia jedynych w swoim rodzaju podpłomyków, które pasowały do każdego innego dania.

Fani ciast i innych wypieków również mogli cieszyć się z posiadania pieca kaflowego. Dzięki wysokiej temperaturze, jaką emitowały nagrzane kafle, wszelkie chleby czy biszkopty mogły urosnąć do znacznie większych objętości. Choć teraźniejsze kuchnie są ciepłe, rzadko kiedy jest w nich tak gorąco, jak w kuchni z kuchenką kaflową.

Bogato zdobiony piec kaflowy znajdujący się w pałacu Carskie Sioło

Źródło: wikimedia.org/ Stan Shebs, CC 3.0

Kuchnia kaflowa jako plan zapasowy

Nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie prądu lub gazu - w takiej sytuacji wielu z nas pozostaje bez ogrzewania, a także możliwości przygotowywania jedzenia. Na szczęście posiadacze pieców kaflowych nie muszą się martwić, w końcu ich paliwem jest drewno bądź węgiel.

Warto również pamiętać o niepowtarzalnym, melancholijnym klimacie, jaki pojawia się, gdy wewnątrz takiej kuchni buzuje silny płomień. Atmosfera jest również bardzo dużą częścią przyjemności z jedzenia, dlatego zadbanie o odpowiednie otoczenie powinno być równie ważne, co smaczny posiłek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kafelgardynska.pl; epiecyki.pl; cechzdunowpolskich.zduny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram