Selgros wycofuje partię kurkumy
Pexels/Paul Solano

Selgros wycofuje partię kurkumy

Sieć sklepów Selgros pilnie wycofuje przyprawę, którą Polacy często wykorzystują w kuchni. Apelują o zwrot jednej z partii kurkumy firmy Kamis. Wykryto, że w jednej z partii znacznie przekroczono tlenek etylu, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Sieć prosi o zwrot wadliwego produktu.

Choć ostatnimi czasy w mediach można znaleźć przede wszystkim informacje o zbawiennych skutkach spożywania kurkumy, właśnie przekazano wiadomość o niebezpieczeństwie związanym z jej spożywaniem. Przyprawa, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce, została wycofana przez jedną z największych sieci sklepów.

Selgros pilnie wycofuje partię kurkumy

Selgros Cash&Carry to ogólnopolska sieć hal handlu hurtowego, która ma aż dziewiętnaście oddziałów w całym kraju. Na zakupy w tym popularnym w Polsce dyskoncie decyduje się coraz większa liczba osób, co spowodowane jest konkurencyjnymi cenami.

Jak się okazuje, Selgros pilnie apeluje do swoich klientów o zwrot jednej z partii kurkumy firmy Kamis. Ta konkretna partia może zagrażać zdrowiu człowieka, wszystko przez wykrytą w produkcie przekroczoną ilość tlenku etylenu.

- Wycofanie produktu związane jest z obecnością pozostałości tlenku etylenu powyżej limitu regulacyjnego UE – można przeczytać na stronie sklepu.

Słodkie bułeczki cynamonowe, czyli cinnamon rollsSłodkie bułeczki cynamonowe, czyli cinnamon rollsCzytaj dalej

Dlaczego Selgros wycofał partię kurkumy z przekroczoną ilością tlenku etylenu?

Tlenek etylenu w przeszłości wykorzystywano w kontroli szkodników. Substancję stosowano przede wszystkim do ich zwalczania. Jednak ze względu na toksyczność tlenku etylenu, zdecydowano się na zakazanie tej substancji w żywności na terenie Unii Europejskiej.

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości dla tlenku etylenu to granica oznaczalności danej metody. Tlenek etylenu jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia, gdyż udowodniono jego działanie rakotwórcze, mutagenne. Negatywnie wpływa też na rozrodczość.

Sieć poinformowana, że ze sklepów wycofana zostanie następujący produkt: przyprawa Kamis Kurkuma 37 g w słoiczku, z numerem partii 1019 oraz datą minimalnej trwałości 19.1.2024. Jej producentem jest spółka McCormick Polska.

kurkumaŹródło: Pixabay/cgdsro

Sieć wystosowała przeprosiny

Po otrzymaniu informacji o skażonej partii produktu, sieć natychmiast zareagowała i poprosiła klientów o sprawdzenie, czy nabyli oni wyżej wymieniony produkt. Selgros poprosił o jego niespożywanie oraz kontakt z halą Selgros w celu zwrócenia artykułu.

Zagwarantowano przy tym zwrot gotówki za towar, oaz przeproszono za wszelkie niedogodności, spowodowane zaistniałą sytuacją.

Choć informacja o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pozostałości dla tlenku etylenu może niepokoić, warto przypomnieć, że takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i mimo ich występowania, nie powinno całkowicie rezygnować ze spożywania tej przyprawy, chyba że występują ku temu inne powody.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: tvn24.pl; o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł