Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Soczyste i pulchne kotlety mielone - przepis Kuronia jak za dawnych lat
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Soczyste i pulchne kotlety mielone - przepis Kuronia jak za dawnych lat

Kotlety mielone
Canva.com

W Małopolsce dumnie nazywany sznyclem, na Śląsku znany pod nazwą karminadle. Jego historia sięga aż XIX-ego wieku, gdyż właśnie z tamtego okresu, eksperci kulinarnej historii mogą doszukać się pierwszych wzmianek o mielonym mięsie, smażonym w chrupiącej panierce, które najbardziej przypomina obecnego, znanego nam kotleta mielonego.

Tradycyjny przepis na kotlety mielone według Jakuba Kuronia

Specjalistą od polskiej kuchni jest, bez wątpienia, Jakub Kuroń, który w swoim dorobku ma kilka kulinarnych bestsellerów. Prowadzi także internetowy kanał o gotowaniu, występuje w roli eksperta kulinarnego w różnych telewizjach oraz tworzy, cieszące się olbrzymią popularnością pokazy gotowania. Ostatnio, na swoim blogu, zdradził rodzinny przepis na pyszne mielone.

Do przygotowania kotletów będziesz potrzebować:

- 500 g mielonej wieprzowiny- 1 czerstwa bułka pszenna- 1duża cebula- szklanka mleka- 1 jajko- łyżeczka majeranku- sól, pieprz- bułka tarta ( będzie potrzebna później przy smażeniu)

Przygotowania zacznij od namoczenia czerstwej bułki w mleku – powinna być zupełnie rozmiękczona. Następnie odciśnij ją w rękach i rozdrobnij. Cebule pokrój i podsmaż na maśle, aż do uzyskania złocistego koloru. Wymieszaj mięso, cebulę, rozmiękczoną bułkę oraz przyprawy, na koniec dodaj jajko. Wszystkie składniki wymieszaj, najlepiej gołą dłonią, aż do uzyskania jednolitej, zwartej masy. Średnio ten proces trwa około 5 minut. Ważne jest aby mięso było dobrze wyrobione, kotlety będą dzięki temu pulchne i wilgotne.

Tak przygotowane mięsne ciasto formuj w średniej wielkości kulki i delikatnie rozpłaszcz w dłoniach. Każdego kotleta obtocz w bułce tartej i smaż na złocisto z każdej strony na mocno rozgrzanym oleju. Jeden mielony powinien być na patelni łącznie około 10 minut, aby mieć pewność, że mięso w środku również jest już dobre.

Tradycyjnie? Nie tym razem!

Skoro wszyscy znamy i uwielbiamy tradycyjny przepis na kotlety mielone, to teraz przyszła pora na wyzwanie godne prawdziwych smakoszy! Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy poprzestali tylko na tej jednej wersji i nie podali Wam innych smakowitych wariantów tego dania.

Co powiesz na mięsne kule z serowym nadzieniem? My uważamy, że jest to świetny pomysł na wieczorną przekąskę do filmu lub dodatek do piwnego spotkania ze znajomymi. Sposób ich przygotowania jest praktycznie taki sam, jak zwykłych kotletów mielonych, jednak musisz zaopatrzyć się w jeszcze jeden składnik jakim jest mini ser mozzarella. Małe, serowe kulki szczelnie pokryj mięsną masą i smaż, jak tradycyjne kotlety. Aby były łatwiejsze do jedzenia – mają być przekąską – zmniejsz trochę ich rozmiar. Postaraj się, żeby były wygodne do chwycenia do ręki, formą powinny trochę przypominać większe klopsiki.

Kolejnym wariantem kulinarnych wariacji na temat kotleta mielonego jest dodanie trochę czerwonej papryki. Warzywo pokrój w drobną kostkę i dodaj do smażenia razem z cebulą. Mięso dopraw dodatkowo dużą porcją papryki wędzonej. Możesz zużyć nawet całą torebkę tej przyprawy. Następnie dodaj cebulę razem z papryką do miski i wyrabiaj jak zwykle. Tak przygotowane kotlety świetnie sprawdzą się jako osobny dodatek do obiadu lub jako hamburger. Aromat wędzonej papryki nada mu zupełnie nowego, nieznanego smaku, który sprawia, że nie można się nimi najeść. Gwarantujemy, że smak z pewnością Cię zaskoczy.

Oprócz wyżej wymienionych dodatków, możesz zaszaleć również z tym co masz aktualnie w lodówce. Szpinak, jajka na twardo czy może ogórek konserwowy. Te smaki z pewnością spodobają się domownikom, a zwykły, codzienny obiad z dobrze znanym kotletem mielonym zmieni się w zupełnie nowe doznanie kulinarne.

Oczywiście nie możemy pominąć wersji kotleta mielonego serwowanego na zimno jako wędlina. Kto z nas nie jadł w szkole lub pracy bułki kajzerki z mielonym kotletem w środku. Czasami w całości, a czasami pokrojonym w plastry. To się nazywa smaki dzieciństwa!