Szparagi z grilla - chrupiąca, wiosenna przekąska
Aby mieć z tego jeszcze większą przyjemność, warto do wspólnego biesiadowania zaprosić rodzinę, przyjaciół i znajomych. Będzie okazja, by porozmawiać i nacieszyć się obecnością. Słońce, duża dawna tlenu, miła atmosfera i dobre jedzenie sprawią, że poczujemy się naprawdę szczęśliwi Razem smakuje lepiej.
Na grillu można upiec niemal wszystko. Mięso i drób i ryby to klasyka. Ich uzupełnieniem będą warzywa czy ser z rusztu. A szparagi? Kuszą aromatem, białe uwodzą delikatnością. Jedzmy je póki czas. Sezon na nie trwa od początku maja do końca czerwca. Korzystajmy. Jako przystawkę przed obiadem lub do mięs polecała je słynna autorka książek kucharskich, żyjąca w XIX wieku Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Gdy pojawiają się na straganach, to znak, że wiosna już zagościła na dobre. Z tych delikatnych warzyw o wyjątkowym smaku można wyczarować lekkie dania w sam raz na ciepłe, słoneczne dni.
Grillowy sezon, a choć podczas biesiady na świeżym powietrzu liczą się przede wszystkim pogoda i dobre towarzystwo, to warto zadbać o dobre jedzenie. Kilka sprawdzonych przepisów to prawdziwe przeboje każdej imprezy.
Jak kupić dobre szparagi i jak je przechowywać?
najlepiej wybierać, które mają wilgotne końcówki i jędrne zwarte główki.
żeby sprawdzić świeżość, wystarczy potrzeć główki o siebie - świeże będą wydawały charakterystyczny „skrzypiący” dźwięk, jak przy pocieraniu palcem o szkło. Zwróćmy uwagę czy główki są zwarte, a końcówki niepopękane.
przechowujemy w lodówce - owinięte w bawełnianą ściereczkę zwilżoną wodą można trzymać do 3 dni. Jeśli szparagi przywiędły, można je zakop w ogródku w ziemi, gdy poleżą od 12 do 42 godzin będą jak świeże.
Szparagi z grilla z parmezanem i czosnkiem
Czas przygotowania do 30 minut, 4 porcje, porcja 80 kcal
Składniki: 0,5 kg świeżych szparagów, 2 łyżki oliwy z oliwek, 3 łyżki startego parmezanu, 2 mielone ząbki czosnku, sól i pieprz.
Przygotowanie
Rozgrzewamy ruszt. Warzywa najlepiej zacząć grillować, gdy węgiel się dobrze rozżarzy, a na wierzchu zbierze warstwa popiołu. Wcześniej dobrze jest posmarować ruszt olejem, zapobiegnie to przywieraniu do niego potraw. Do żaru można wrzucić gałązki jałowca lub innych ziół - potrawy nabiorą dodatkowego aromatu.
Przygotowujemy szparagi, czyścimy i przycinamy spód. Układamy szparagi na patelni lub desce do krojenia, posypujemy solą i pieprzem, oraz skrapiamy oliwą.
Układamy szparagi w rzędzie na grillu lub płycie grillowej. Grillujemy przez 5-10 minut na średnim ogniu, aż będą miały ślady zwęglenia i będą miękkie - można to sprawdzić choćby widelcem. Jeśli nie przepadamy za „osmolonym” zapachem, szparagi można piec owinięte w folii lub na tacce.
Wyjmujemy szparagi i i układamy na desce lub talerzu. Dodajemy czosnek i parmezan.
Szparagi są uniwersalne. Można je podawać z mięsem, warzywami i sosami. W przypadku grillowanych raczej praktycznym wyborem będą grillowane mięsa. Jeśli nie ma się wegetariańskiej natury, sprawdzą się np. szaszłyki z łopatki w limonkowej marynacie, kiełbaski w szlafroczkach polane żurawinowym sosem czy klasyczna karkówka, ale z pomarańczą i tymiankową nutą. Można też nałożyć na nie sadzone jajka z rzeżuchą.
Sosy do szparagów - pyszne i aksamitne
Cytrynowy: szklankę słodkiej śmietanki mieszamy z 3/4 szklanki białego wina, gotujemy 10 minut na małym ogniu. Dodajemy sok z 1/2 cytryny, doprawiamy solą i pieprzem.
Paprykowy: pieczemy 3 żółte papryki, zdejmujemy z nich skórkę, czyścimy. Miąższ miksujemy z 2 łyżkami masła. Doprawiamy do smaku solą, szczyptą cukru i odrobiną białego pieprzu.
Ziołowy: po pęczku szczypiorku, koperku i 1/2 pęczka bazylii miksujemy z 1/2 szklanki kremówki. Dodajemy 1/2 szklanki ubitej kremówki. Doprawiamy do smaku.
Francuski muślinowy: 10 dag masła stapiamy i zdejmujemy pianę. 2 łyżki białego wina ubijamy z 2 żółtkami w kąpieli wodnej. Zdejmujemy z ognia i mieszając, dodajemy masło, sok z połowy cytryny, sól i pieprz. Ubijamy 3 łyżki śmietany kremówki i mieszamy zresztą składników.
Włoski Alfredo: Siekamy i podsmażamy ząbek czosnku na maśle, wlewamy 1/2 szklanki śmietany 30 proc., dodajemy żółtko i intensywnie mieszamy rózgą. Podgrzewamy, dodajemy 1/3 szklanki tartego parmezanu, 1/3 łyżeczki startej gałki muszkatołowej, sól, pieprz, natkę pietruszki i łyżeczkę startej skórki cytrynowej.
Bon appétit.