Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Tak zatrzymasz lato w słoiku, smak zwali cię z nóg. To ostatni moment, szansa przepadnie już za chwilę
Łukasz Modelski
Łukasz Modelski 06.09.2024 22:00

Tak zatrzymasz lato w słoiku, smak zwali cię z nóg. To ostatni moment, szansa przepadnie już za chwilę

Kiszone pomidory
Fot. YouTube/ Allrecipes UK | Ireland

Za moment pomidory zupełnie się skończą. To naprawdę ostatni moment, żeby zatrzymać smak i aromat lata. Kiszone pomidory są pyszne, zdrowie i pasują do wielu potraw. 

Zatrzymać lato

Kiszenie pomidorów to echo dawnej kuchni. Dziś w Polsce nie jest to rzecz tak oczywista, jak za naszą wschodnią granicą, albo jak kilkaset lat temu. Na szczęście, Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski, przypomnieli nam o istnieniu tych pyszności. 

Jest jeszcze czas, by przed przymrozkami kupić tegoroczne pomidory. To wprawdzie ostatni moment, ale zawartość dla kilku słoików na pewno się znajdzie. Kiszone pomidory są o niebo lepsze niż te, które kupujemy w sklepach w środku zimy. 

DSCF8051.jpg
Łukasz Modelski
Nie kupuję sklepowej chemii, tak robię domową kostkę rosołową. Jest o niebo lepsza

Kuchenne eksperymenty

Pomidory są miękkie i łatwo przechodzą smakiem solanki. Podstawowa wersja zalewy to jedynie woda i sól. Można dodawać przyprawy jak w przypadku ogórków kiszonych, można także wrzucić odrobinę cukru lub zioła (tymianek, rozmaryn). Najlepiej podczas jednego kiszenia zrobić kilka wersji i sprawdzić, która z nich najbardziej nam odpowiada.

DSCF8974.jpg
Łukasz Modelski

 

Kisić można wszystko

Powszechnie wiadomo, że kisić można wszystko. Odkąd w Polsce mieszka więcej Ukraińców, w sklepach pojawiają się różne, zapomniane w Polsce kiszonki. Warto sobie o nich przypomnieć. 

Projekt bez nazwy(1).jpg
Canva

Jak kisić pomidory

Składniki:

  • Niewielkie, twarde pomidory (np. lima) bez zadrapań i przebarwień, mogą być nawet lekko niedojrzałe
  • Sól
  • Koper – kwiaty i liście 
  • Czosnek 
  • Korzeń chrzanu 
  • Woda

Sposób przygotowania:

Wyparzamy i starannie suszymy słoiki i zakrętki (także gumki, jeśli to słoiki Wecka). Pomidory starannie myjemy i suszymy. Gotujemy potrzebną ilość wody z solą w proporcji 1 płaska łyżka soli na litr wody. Wodę studzimy.

Ostrożnie umieszczamy pomidory w słoikach, nie zgniatamy. Mieszamy je z koprem, obranym czosnkiem i pokrojonym w słupki korzeniem chrzanu. Zalewamy słoik aż po brzeg osoloną wodą, dbając o to, by brzeg słoika był suchy. Mocno zakręcamy i odstawiamy. Kiedy woda lekko zmętnieje, pomidory zaczynają być dobre do jedzenia.

DSCF8972.jpg
Łukasz Modelski