Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Tańszy niż kurczak i wieprzowina, jest wręcz wypakowany witaminami. Polacy jednak ciągle go omijają
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 10.04.2023 12:16

Tańszy niż kurczak i wieprzowina, jest wręcz wypakowany witaminami. Polacy jednak ciągle go omijają

móżdżek wieprzowy
Canva /mphillips

Czy wiecie, że móżdżek wieprzowy był kiedyś niezwykle popularnym daniem w polskiej kuchni? Ceniono go za delikatność i wyjątkowe walory smakowe. Dziś warto pamiętać, że jest on dobrym źródłem białka oraz niektórych witamin. Warto skusić się na taki specjał, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Móżdżek wieprzowy czyli zapomniane danie polskiej kuchni

Móżdżek wieprzowy niegdyś był często spożywany w polskich domach. Niejednokrotnie mogła nas w dzieciństwie uraczyć nim mieszkająca na wsi babcia. Dziś spożywamy go głównie nieświadomie, gdyż jest jednym ze składników kiełbas czy pasztetów. Czy zjedlibyście jednak danie, w którym móżdżek gra główną rolę?

Móżdżek wieprzowy jest produktem bardzo tanim. Jego dostępność jest ograniczona w sprzedaży stacjonarnej, jednak w sklepach internetowych zamówicie go bez problemów. Cena za kilogram to niecałe 10 złotych. Przy niezwykłych właściwościach odżywczych móżdżku warto się na niego skusić.

Polacy ruszyli do lasów z koszykami. Uwielbiane grzyby znajdziesz już w kwietniu

Czym charakteryzuje się móżdżek wieprzowy?

Wyglądu móżdżku wieprzowego nie da się pomylić z niczym innym. Jego struktura jest wyraźnie pofałdowana, a powierzchnia lśniąca. Charakteryzuje się też jasną, kremowo-różową barwą. Warto wiedzieć, że móżdżek wieprzowy jest jedynym produktem tego rodzaju, który dopuszczony jest do spożycia (w przeciwieństwie do np. mózgów cielęcych).

Móżdżek wieprzowy to wyśmienite źródło białka. Znajdziemy w nim także witaminę B12, niezbędną w procesach krwiotwórczych i regulowaniu działania układu nerwowego, oraz witaminę PP, wspomagającą krążenie krwi, trawienie i aktywności mózgu. Produkt ten ceniony jest ponadto ze względu na zawartość fosforu.

Móżdżek wieprzowy zawiera 140 kcal na każde 100 g produktu. Ma w sobie także sporo cholesterolu. Ten czynnik nie powinien jednak odwodzić nas od jedzenia go, zwłaszcza, ze mózgu nie przyrządzamy przecież na co dzień. Stoi za tym jego mała popularność a co za tym idzie, dostępność w sklepach.

Móżdżek wieprzowy ma lekko słodkawy smak. W przemyśle wędliniarskim używany jest powszechnie do wyrobu kiełbas, pasztetów, salcesonów, kaszanek czy konserw. Można go jednak przyrządzić także jako śniadanie lub szybką i zdrową przekąskę. Wśród dań z mózgu wieprzowego najbardziej słynny jest móżdżek po polsku.

Jak przyrządzić pyszny i zdrowy móżdżek po polsku?

Móżdżek wieprzowy po polsku jest klasycznym daniem w naszej narodowej kuchni. Przepis na ten specjał znaleźć można w pierwszej polskiej książce kucharskiej. Móżdżek najpierw obgotowuje się, a potem podsmaża na patelni. Gotowa potrawa charakteryzuje się bardzo delikatnym smakiem.

Przyrządzenie móżdżku zaczyna się od obrania go z otaczających błon. Następnie wsadza się go do wrzącej wody z dodatkiem odrobiny octu. Po ok. 3-5 minutach gotowania należy produkt wyjąć łyżką cedzakową i odstawić do schłodzenia

W międzyczasie na patelni podsmaża się posiekaną cebulkę. Po chwili dodaje się do niej pokrojony w grubą kostkę i schłodzony mózg. Potem wystarczy wbić jajka, podsmażyć całość do momentu ścięcia się białek i doprawić danie solą i pieprzem. Przed podaniem móżdżek wieprzowy obowiązkowo dekoruje się posiekaną natką pietruszki. Mniej odważnym proponujemy podsmażyć jajka z aromatycznymi warzywami. Lewandowska do swojej jajecznicy dodaje zaskakujący składnik.

móżdżek po polsku.png
Canva / Mariha-kitchen