Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Te produkty zdobywają coraz większą popularność. Czy nadal trzeba płacić za nie krocie?
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 07.04.2024 19:41

Te produkty zdobywają coraz większą popularność. Czy nadal trzeba płacić za nie krocie?

wege jedzenie
Fot. Shutterstock/Sundry Photography

W ostatnim czasie wegetarianizm jedzenie zyskuje popularność. Czy oznacza to, ze w przyszłości mięso będzie zbędnym produktem? Tego nie wiadomo, ale przyjrzyjmy się wege produktom i sprawdźmy, ile właściwie kosztują. 

Wege jedzenie zyskuje popularność

Wegetarianizm to żadna nowość, czy chwilowa moda. Można śmiało stwierdzić, że ten sposób życia i myślenia o jedzeniu istnieje od dawna. W ostatnim czasie produkty wege są na tyle popularne, że można znaleźć je już właściwie w każdym sklepie. 

Co ciekawe stanowią alternatywę dla produktów mięsnych. Istnieją już wegańskie wędliny, parówki, a nawet kotlety. Przyjrzyjmy się zatem temu, z czego są zrobione oraz ile kosztują. To przecież tym wielu kieruje się podczas zakupów produktów spożywczych. 

kotlety sojowe.jpg
Fot. Canva/robert6666
Robię sos z 3 składników i zalewam nim kapustę. Po chwili mam surówkę lepszą, niż w restauracji

Z czego właściwie składa się wege jedzenie?

W przeszłości wege jeżdżenia składało się głównie z soi. Obecnie w ich składzie oprócz soi można znaleźć: 

  • ciecierzycę
  • fasolę
  • groch 
  • soczewicę

Najczęściej są to właśnie te produkty, ponieważ zawierają w sobie najwięcej białka. W dodatku da się z nich stworzyć produkt o właściwej konsystencji. Należy pamiętać, że tylko odpowiednie procesy pozwalają stworzyć z nich produkty wege. Są więc to produkty bardzo przetworzone, dokładnie tak samo, jak mięsne parówki. 

Tańszy zamiennik mięsa

Ceny wegetariańskich produktów są tak samo, jak w przypadku mięsa bardzo zróżnicowane. Jednak porównując popularne produkty, te wege wypadają zdecydowanie taniej. 

Na przykład ceny sojowych szynek i parówek wąchają się od 4,99 złotych za 100 gramów do 7,49 złotych za 200 gramów tych produktów. To naprawdę dobra cena za pełnowartościowy produkt. 

wege.jpg
Fot. Canva/Alexandr Milodan