Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która uszczelnia obecnie obowiązujący zakaz handlu. Tym samym sklepy nie będą w stanie otwierać się w niedzielę, korzystając ze statusu placówki pocztowej. Nowe przepisy będą obowiązywać już za trzy miesiące. Zakaz handlu w niedziele jest tematem bardzo kontrowersyjnym i niejednokrotnie wywoływał silne emocje. Zwolennicy i przeciwnicy pomysłu często skaczą sobie do gardeł, aby udowodnić wyższość swojego stanowiska. Już za trzy miesiące konflikt prawdopodobnie odejdzie w zapomnienie, ponieważ została zaostrzona ustawa zakazująca handlu w niedzielę. Co to zmienia dla klientów?
Zakaz handlu w niedzielę jest kontrowersyjnym rozwiązaniem i nie każdemu się on podoba. Mimo wszystko, inicjator tego zakazu, Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność, chce zaostrzyć prawo. Według niego sklepy są otwarte za długo i trzeba to zmienić. Zakaz handlu w niedzielę dał się mocno we znaki zarówno klientom sieci sklepów, jak i samym przedsiębiorcom. Brak możliwości zrobienia normalnych zakupów tego dnia jest zwyczajnie niewygodnym prawem. Obecnie Parlamentarny Zespół na rzecz Rozwoju i Promocji Polskiego Handlu prowadzi rozmowy na temat nowelizacji ustawy o zakazie handlu, aby ją uszczelnić - wszystko z powodu kolejnych sklepów, które obchodzą ustawę.
Plastik jest wszechobecnym materiałem, który powoli zaczyna znikać ze sklepowych półek. Grupa 25 posłów chce, aby Polska wprowadziła zmiany w prawie dotyczącego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Za przykład biorą inne kraje, które zdecydowały się na takie modyfikacje. Plastik na przestrzeni lat sukcesywnie podbija rynek spożywczy i obecnie praktycznie wszystkie produkty są w niego pakowane. Traci na tym zarówno środowisko, jak i nasze zdrowie. Z tego powodu na całym świecie coraz popularniejszy staje się ruch, mający na celu wprowadzenie zakazów dotyczących wykorzystywania tworzyw sztucznych przy pakowaniu żywności.
Przeważnie trzyletnie dziecko nie robi samo zakupów. Jednak jeden brzdąc postanowił samodzielnie udać się do sklepu. Kiedy jego ojciec spał, chłopiec wyjął z kieszeni mężczyzny pieniądze i ruszył na zakupy. Dziecko miało przy sobie 1045 euro. Interweniowała policja.Trzylatek wywołał nie lada konsternację. Dziecko jak gdyby nigdy nic przemierzało sklepowe półki w poszukiwaniu łakoci. W ręku trzymało gruby plik banknotów. Na szczęście przechodzień w porę wezwał policję.Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Niedziele niehandlowe stały się dla większości z nas codziennością, dlatego jutrzejszy dzień jest wyjątkowy. 27 czerwca będzie pierwsza w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Wcześniejsze podobne dni się nie udawały, ponieważ zbiegały się z lockdownami galerii handlowych.Zakaz handlu został wprowadzony w Polsce w 2018 roku z myślą o rodzinach - według rządzących, ludzie będą mieli dzięki niemu znacznie więcej czasu na spędzanie go ze swoimi rodzinami czy przyjaciółmi.W tym roku do użytku Polaków jest tylko 7 niedziel handlowych, z czego w trakcie kilku z nich wielu sprzedawców detalicznych nie mogło zwyczajnie funkcjonować. Obowiązywał wtedy bowiem zakaz sprzedaży w galeriach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Wielu smakoszy może być zaskoczonym tym, że od 1 lipca w życie ma wejść rozporządzenie Unii Europejskiej, dotyczące sprzedaży niektórych akcesoriów wykonanych z plastiku. Mowa między innymi o jednorazowych talerzach, sztućcach i słomkach. Najprawdopodobniej w Polsce przepisy zaczną obowiązywać z opóźnieniem.Jednorazowe sztućce i talerze wykonane z plastiku często towarzyszą smakoszom podczas biesiadowania przy grillowym ruszcie. Okazuje się, że już wkrótce takie akcesoria znikną ze sklepowych półek. Wszystko za sprawą nowego unijnego rozporządzenia.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Niemal każdy zdaje sobie sprawę, że plastikowe butelki są sporym problemem. W Olsztynie stanął automat, który ułatwia zwrot tego typu opakowań. W zamian za nie otrzymamy bon na zakupy w sklepie Chorten. Kwota może być także przeznaczona na wsparcie szpitala dziecięcego.Pieniądze na zakupy w zamian za plastikowe butelki i puszki? Takie rozwiązanie stało się możliwe w Olsztynie. Właśnie tam postawiono Ekomat. Urządzenie ma pozwolić na racjonalne wykorzystywanie opakowań.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Większość smakoszy zdążyła się już przyzwyczaić do tego, że niedziele są objęte zakazem handlu. Okazuje się, że w Polsce rusza nowa sieć sklepów, w których będziemy mogli zrobić zakupy siedem dni w tygodniu. Pierwsza placówka Orlen w ruchu została otwarta w Warszawie. W tym roku na terenie całego kraju ma stanąć aż 40 sklepów pod tym szyldem.Zakaz handlu w niedzielę wzbudza mieszane uczucia. Nie zmienia to jednak faktu, że znaczna część smakoszy chętnie robiłaby zakupy właśnie w niedzielę. Niebawem będzie to jeszcze łatwiejsze. Wszystko za sprawą sieci sklepów Orlen w ruchu.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków o kupowanie wybranych produktów spożywczych w sklepach. Dokładnie mowa o wyprodukowanych w Polsce towarach. Dzięki temu będziemy mogli wspierać polską gospodarkę jeszcze bardziej. Polskie produkty spożywcze są często znacznie lepszej jakości niż ich zagraniczne odpowiedniki. Premier Mateusz Morawiecki wyruszył w objazd po Polsce, aby jeszcze bardziej przekonać nas do kupowania krajowych towarów. Polski rząd na początku pandemii zdecydował się wprowadzić wiele obostrzeń, które mocno nadwyrężyły całą branżę spożywczą. Teraz Morawiecki próbuje spopularyzować rodzime produkty, aby zwiększyć przychód polskich firm. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Inflacja sprawia, że wiele produktów spożywczych znacząco drożeje. Jednak w licznych sieciach sklepów za zakupy możemy zapłacić niewielkie pieniądze. Dzieje się tak, ponieważ firmy konkurują ze sobą i obniżają ceny. Aktualnie najtaniej wypada hipermarket Auchan.Zakupy spożywcze są jednym z codziennych zajęć wielu smakoszy. Właśnie podczas wyprawy do sklepów zaopatrujemy się w rozmaite smakołyki. Pomimo znacznej inflacji ceny w niektórych sieciach są niższe niż w zeszłym roku.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
GIS zamieścił na rządowej stronie ostrzeżenie dotyczące kolejnych niebezpiecznych dla zdrowia produktów spożywczych, które w trybie natychmiastowym wycofywane są ze sklepów. Urzędowa kontrola potwierdziła, że w jednej z próbek sezamu łuskanego wykryto obecność bakterii Salmonelli. Jeśli posiadasz w domu ten produkt, koniecznie go zwróć, bądź wyrzuć. Główny Inspektorat Sanitarny kolejny raz zdecydował się na wycofanie ze sklepów produktu, który może okazać się bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Na oficjalnej stronie rządowej pojawiła się niepokojąca informacja o wycofaniu ze sprzedaży partii popularnego artykułu spożywczegoKomunikaty publikowane przez GIS dotyczące żywności przeważnie nie zapowiadają niczego dobrego. Niestety tak jest i tym razem. Niewykluczone, że sezam, o którym mowa w najnowszym komunikacie znalazł się w Twoim koszyku podczas zakupów w Carrefourze czy Auchan. Lepiej od razu się go pozbyć. Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:
Zakaz handlu w niedzielę może zostać w niedługim czasie uszczelniony, gdyż na dniach ma wpłynąć do Sejmu projekt nowelizacji ustawy. Zwolennikom zakazu przeszkadzają sklepy, które obchodzą go, oferując usługi pocztowe. Zmiany zapowiedział w programie "Money. To się liczy" poseł PiS Janusz Śniadek. Zakaz handlu od samego początku istnienia w Polsce wywołuje ogromne emocje, zarówno u akceptujących nowe zasady, jak i ich przeciwników. Jedni całkowicie się z nim zgadzają, a inni narzekają na ograniczenia w robieniu zakupów. Sklepy obchodzą zakaz, korzystając z usług pocztowych - w ustawie o zakazie handlu w niedzielę zawarty jest zapis, który pozwala takim placówkom na normalną działalność. Niedługo możemy być świadkami poważnych zmian w kontekście placówek handlowych. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej
Nie da się ukryć, że zakaz handlu w niedzielę przyczynia się do sporych ograniczeń. Większość smakoszy pogodziła się już z myślą o tym, że zakupy w siódmy dzień tygodnia są praktycznie niemożliwe. Jednak sieci takie jak Kaufland mogą skorzystać z pewnej luki prawnej.
Każdy z nas regularnie odwiedza swoje ulubione sklepy spożywcze. Przeważnie zakładamy, że wybór przybytków jest uzależniony znacznej mierze od cen. W istocie ma to ogromne znaczenie. Jednak większość klientów dokonuje oceny w jasno określony sposób. Sklepy spożywcze sprawnie to wykorzystują.
Zakupy spożywcze są ważną sprawą dla każdego smakosza. Właśnie podczas nich zaopatrujemy się w rozmaite specjały i składniki potrzebne do przygotowania naszych specjałów. Niestety, płacimy za nie coraz więcej.