Położyli paczkę szparagów na wadze. Nie mogli uwierzyć własnym oczom
Waga produktów jest ostatnio szeroko dyskutowana. Zmniejszające się opakowania coraz częściej dają się we znaki podczas zakupów. W jednym z supermarketów niższą masę miały już nie tylko gotowe wyroby. Zważone na stoisku z warzywami szparagi także nie trzymały zadeklarowanej wagi.
Szparagi ważyły mniej, niż deklarował producent
Promocje przyciągają klientów i nierzadko są jedyną okazją do zakupu towaru. Jeden z dziennikarzy portalu o2 wybrał się do Auchan po szparagi. Pęczek warzywa o masie 250 g miał kosztować zaledwie 7,99 zł.
Szybko jednak okazało się, że obniżka wcale nie jest tak atrakcyjna, na jaką wygląda. Wzięte z półki warzywo wydawało się zbyt lekkie. Po położeniu go na wadze okazało się, że masa z etykiety nie jest zgodna z rzeczywistą.
Ten sam „problem” miało kilka innych pęczków szparagów. Różnice nie było spore, bo warzywa ważyły od 224 do 230 g. Mimo wszystko nie było to 250 g z „cenówki”.
Jak przechowywać rosół, żeby nie skwaśniał? 1 metoda jest doskonałaObniżona waga produktów wynikiem błędu
Zaciekawiony zaistniałą sytuacją dziennikarz skierował zapytanie do sieci sklepów z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego dostępne towary nie mają cech, które deklarowane są na etykiecie.
Francuska sieć szybko odpowiedziała, że dokonała sprawdzenia towaru i to jej wynikiem jest proponowana konsumentom oferta specjalna:
Właśnie w efekcie takiej weryfikacji podjęta została decyzja o obniżeniu ceny szparagów w opisanym przypadku, w związku z zaobserwowaną utratą wilgotności produktu, do której mogło dojść już po jego zapakowaniu przez producenta, kiedy deklarowana jest waga jednostkowa — czytamy na stronie o2.pl.
Szkoda, że zabrakło informacji o przeprowadzeniu takiego procesu i klient może pomyśleć, iż kupuje pełnowartościowy wyrób w atrakcyjnej cenie, nie zaś produkt odbiegający od opisu.
Waga produktów powodem nieekonomicznych zakupów
Zamieszczenie wyjaśnienia przy stoisku z warzywami nie doprowadziłoby do przypisania sklepowi celowych działań zmierzających do sprzedania mniejszej ilości towaru.
Downsizing, czyli zmniejszanie opakowań w sposób, który można przeoczyć i oferowanie ich wciąż w tej samej cenie, już od jakiegoś czasu utrudnia nam zakupy. Chcąc trzymać się znanych nam przepisów, kupujemy więcej, niż potrzebujemy, a nierzadko też nadmiar wyrzucamy.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na szparagi. Spróbujcie koniecznie wersji kiszonej — jest wyśmienita. Warto też przygotować je na grillu. W tej postaci świetnie smakują w sałatkach i jako dodatek do obiadu.
Źródło: o2