Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ten sposób farbowania pisanek pokazała mi babcia. Jest najlepszy i niezawodny
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 25.03.2024 17:33

Ten sposób farbowania pisanek pokazała mi babcia. Jest najlepszy i niezawodny

kraszanki z roślinami
fot. youtube.com/choicemyfood

Naturalnymi roślinnymi metodami można nie tylko zafarbować jajka, lecz także zrobić na nich widowiskowe wzory. W tym nietypowym przepisie na wielkanocne jajka do święconki zioła dobieramy do kompozycji nie pod względem smaku, ale wyglądu.

Farbowane jajka

Odkąd popularne stały się sztuczne barwniki do farbowania jajek, czynność ta przestała mieć wiele wspólnego z gotowaniem jako takim. W końcu kto chciałby jeść zielone albo niebieskie jajka? Wyglądają one co najmniej nienaturalnie, a nadmiar sztucznych barwników nie służy organizmowi, nawet jeśli tylko ułamek przedostanie się pod skorupkę.

Ale naturalne metody nie umierają, a wręcz przeciwnie – wracamy do nich chętnie i często w poszukiwaniu tradycji. Dlatego na naszych stołach coraz częściej, a nie coraz rzadziej, pojawiają się kraszanki gotowane w warzywach czy przyprawach. Naturalnymi metodami można też robić wzory na jajkach.

farbowanie wzorów roślinnych
fot. youtube.com/choicemyfood
Mieszam z wodą i zanurzam w niej owoce. W ten sposób pozbywam się z nich wosku i pectycydów

Wzór liścia na jajku

Jedną z najciekawszych metod, a przy tym niezwykle prostą, jest wykonanie na jajku wzoru z liścia. Potrzebujemy do tego jedynie starych pończoch i kawałka nitki, które pozwolą przymocować nasze zielone szablony do jajecznej skorupki. Czynność wymaga odrobiny wprawy, ale już po kilku przygotowanych jajkach zaczyna wychodzić bez problemu.

Aby osiągnąć piękny, wzorzysty efekt, bierzemy jajko i okładamy je według uznania listkami roślin w kilku miejscach. Następnie delikatnie owijamy je materiałem z rajstopy i zawiązujemy tak, by liście były mocno przyciśnięte do powierzchni jajka. W tym stanie gotujemy je w naturalnym barwniku co najmniej na twardo, a lepiej dłużej – przez 15-20 minut. Liście przepuszczają nierównomiernie wodę z barwnikiem, więc efektem są zachwycające roślinne cieniowane efekty.

Wybieraj dekoracje swobodnie

Ilustracje do tego tekstu zaczerpnęliśmy z kanału Choice My Food, gdzie użyte są liście spotykane w kuchni: rukola, pietruszka czy kolendra. Nie ma jednak przeszkód, by używać liści roślin ogrodowych. Dosłownie każdy chwast znajdzie tu swoje miejsce.

Do farbowania jajek można używać naturalnych barwników. Warto wypróbować łupiny z czerwonej i białej cebuli, kurkumę, buraki czy czerwoną kapustę. Można też mieszać te składniki, by uzyskiwać jeszcze więcej kolorów.

Wypróbuj też przepisy na ciasto oreo bez pieczenia i doskonałą focaccię.

owijanie jajka rajstopą
fot. youtube.com/choicemyfood