Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > To mój ulubiony przepis na kopytka. Robię je z 2 składników, wychodzą mięciutkie i delikatne

To mój ulubiony przepis na kopytka. Robię je z 2 składników, wychodzą mięciutkie i delikatne

Prosty przepis na kopytka
YT/Praktyczna Joanna

Prosty przepis na kopytka przyda się każdemu. Rarytas z ziemniaków może stanowić zarówno smaczną przekąskę, jak i wspaniały dodatek do obiadu. Jego przygotowanie jest niemalże ekspresowe i wymaga tylko dwóch składników. Warto spróbować.

Szybkie przygotowanie kopytek jest możliwe

Przygotowywanie klusek nigdy nie należało do moich ulubionych czynności. Wolę ugotować makaron lub kaszę, które wystarczyło wsypać do wrzątku. Prosty przepis na ziemniaczane danie, który niedawno odkryłam, sprawił, że moje podejście trochę się zmieniło.

Kopytka mi posmakowały, ale przyrządzam je tylko wtedy, gdy po obiedzie zostaną mi ugotowane ziemniaki. Przepis nie jest skomplikowany — po prostu nie lubię czekać, a ziemniaki na rarytas muszą być chłodne. Zresztą zobaczcie sami.

Ziemniaki na kopytka.jpg
YT/Praktyczna Joanna
W końcu odkryłam idealne proporcje do ciasta na naleśniki. Teraz nawet pierwszy się udaje

Prosty przepis na kopytka

Ziemniaczane kluski, które wprost rozpływają się w ustach, spodobają się nawet wybrednym. Zrobiony z warzywa o dużej zawartości skrobi i dodatkowej porcji mąki z bulw przysmak sprawdzi się przy wielu okazjach. Powstanie nawet w kilka minut.

Składniki:

  • 500 g mączystych ziemniaków
  • mąką ziemniaczana
  • sól (opcjonalnie)

Danie jest idealne, jeśli pozostały nam ziemniaki z poprzedniego obiadu. Można jednak przygotować je od zera. Poniżej zdradzam jak dobrać ilość mąki i ugotować smaczne kopytka. Zachwycą was od pierwszego kęsa.

Jak zrobić domowe kopytka? Wystarczą dwa składniki

Te kopytka robi się błyskawicznie, jeśli macie pod ręką ugotowane i ostudzone ziemniaki. Jeśli nie, warzywo trzeba obrać, umyć i przyrządzić do miękkości w osolonym wrzątku. Ja zawsze staram się pokroić je w drobną kostkę, by gotowanie było szybsze.

Kolejnym krokiem po odcedzeniu jest dokładne rozdrobnienie ziemniaków przy pomocy praski lub tłuczka — podobnie jak na purée. Taką masę następnie trzeba przełożyć do miski i wyrównać jej powierzchnię. Wszystko po to, by podzielić ją na 4 części i wyjąć 1 z uzyskanych ćwiartek.

W to miejsce należy wsypać mąkę ziemniaczaną. Z tak odmierzonych składników można już wyrobić ciasto. Gdy mąka połączy się z ziemniakami, konieczne jest jeszcze rolowanie kawałków masę na cienkie wałeczki i pocięcie ich na kluski o kształcie rombu.

Ugotowane w osolonym wrzątku smakują wybitnie. Wyjąć trzeba je po tym, jak wypłyną na powierzchnię. Dokładne odsączenie sprawi, że woda nie zepsuje smaku dodatków.

Jak podawać kopytka?

Ziemniaczane danie dobrze smakuje z gulaszami i sosami. Szczególnie polecamy sos z grzybów leśnych, Niektórzy podają go też na słodko, polewając stopionym masłem z cukrem.

Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na dania z ziemniaków. Zamiast kopytek można przygotować pyzy — też będą sycące. Być może spodoba wam się też patent tani gulasz z tym warzywem.

Kopytka z masłem.jpg
YT/Praktyczna Joanna