To najlepsze ciasto świąteczne, jakie jadłem. Nikt nie kończy na jednym kawałku, ten smak powala
W wielu domach na święta podawane są typowe ciasta, takie jak pierniki czy serniki. Ale czasem nawet przy tak tradycyjnych okazjach można przecież zaszaleć. To połączenie maku i pysznego ajerkoniaku z pewnością wprawi biesiadników w osłupienie.
Ciasto z makiem z odrobiną „prądu” lub bez
Widywałem już ciasta upieczone podobnie, ale całkiem ciekawą wersją pochwaliła się ostatnio Beata z youtube'owego kanału Becia Gotuje. W wersji, którą pokazuje, ciasto ma w sobie „to coś” i tym czymś jest ajerkoniak, który przyjemnie pieści podniebienie.
Fantastyczną robotę robi też mak – jego kuleczki dodają ciastu fantastycznej tekstury i sprawiają, że całość to deser z charakterem.
Ciasto z makiem idealne na Święta
Jak wiadomo, nie zawsze chcemy lub możemy podać ciasto z alkoholem. W tym wypadku nie jest jednak żadnym problemem, by go zastąpić. Do nasączenia biszkoptu posłużyć może zwykły sok lub nawet przyprawiona herbata, a masę kremową z mascarpone możemy przygotować ze śmietanką .
Składniki
Spód biszkoptowy
- 3 jajka rozdzielone na białka i żółtka
- 80 g cukru
- 80 g przesianej mąki typu 450
- 80 g maku
- Łyżeczka proszku do pieczenia
- Czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej
- Olejek waniliowy
Wierzch biszkoptowy
- 2 jajka podzielone na białka i żółtka
- 65-75 g mąki
- 60 g cukru
- ⅓ łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki mąki ziemniaczanej
Masa kremowa i do nasączenia
- Gęsty ajerkoniak
- Likier waniliowy
- 350 g serka mascarpone
Przepis na przepyszne ciasto
Najpierw przygotowujemy spód do ciasta. Ubijamy białka, dodając stopniowo cukier, na sztywną pianę. Dalej mieszając, dodajemy żółtka po jednym i doprawiamy olejkiem waniliowym. Kiedy masa jajeczna jest gładka, dosypujemy mąkę zmieszaną z makiem i proszkiem do pieczenia i mieszamy ciasto . Wylewamy do foremki ok. 20x30 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na ok. 20 minut.
Drugą warstwę biszkoptu przygotowujemy bez maku w analogiczny sposób. Piec będziemy krócej, ok. 15 minut, w tej samej foremce . Wyjmujemy do ostudzenia.
Z warstwy z makiem ostrożnie skrawamy przypieczoną warstwę i odkładamy na bok, posłuży do dekoracji. Spód ciasta nasączamy płynną mieszanką likieru jajecznego (ajerkoniaku) i waniliowego. Dobrze nasączamy ciasto.
Przygotowujemy krem. Mascarpone wrzucamy do miski i miksujemy z dwiema łyżeczkami cukru pudru i 100 ml gęstego ajerkoniaku (jeśli jest rzadszy, należy użyć mniej). Przygotowujemy go niedługo przed przyrządzeniem ciasta. Masą smarujemy spód, zostawiając trochę do dekoracji .
Na wierzch kremu układamy drugą warstwę ciasta (tę bez maku) i znów nasączamy mieszanką ajerkoniakowo-waniliową. Smarujemy po wierzchu masą z mascarpone i dekorujemy np. figurkami wyciętymi foremką ze spieczonej warstwy ciasta .
Ten przepis nie należy do najszybszych. Jeśli potrzebujesz czegoś mniej pracochłonnego, spróbuj tego ciasta bez pieczenia lub ciasta bez pieczenia z brzoskwiniami .