Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > To mój ulubiony przepis na ciasto bez pieczenia. Robię je w mig z kilku składników, rodzina kłóci się o dokładki
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 18.12.2023 21:11

To mój ulubiony przepis na ciasto bez pieczenia. Robię je w mig z kilku składników, rodzina kłóci się o dokładki

ciasto bez pieczenia
youtube.com/sprintcooking

Mam niezawodny przepis na ciasto bez pieczenia. Inspirowane jest znanym wypiekiem o nazwie metrowiec. Moja wersja jest szybka, pyszna i nie wymaga użycia piekarnika. Goście, którzy będą go kosztować oniemieją z zachwytu.

Ciasto bez pieczenia

Nazwa metrowiec pochodzi od sposobu, w jaki najłatwiej jest je przygotować z pojedynczych „modułów” – herbatników smarowanych kremem i doklejanych jeden do drugiego tak, że może ciągnąć się w nieskończoność. Jak na produkt z tak niewielu i tak prostych składników, jest jednak niezwykle efektowne i wygląda jak prosto z cukierni.

Właściwie wszystkie składniki tego ciasta są już w jakimś stopniu gotowe. Kiedy zabieramy się do pracy, zostaje nam więc połączyć je, a następnie ułożyć mozaikę herbatników przełożonych nadzieniem.

metrowiec układany

Strzelczyk pokazał jak przyrządza pieczarki. To idealna świąteczna zakąska do mięs, ryb i nie tylko

Ciasto metrowiec – prosty przepis

Natknąłem się niedawno na przepis na metrowiec na youtube'owym kanale Sprint Cooking i pomyślałem, że bardzo tam pasuje. Jest to bowiem w jakimś stopniu ciasto dla sprinterów, którzy szybko dążą do efektów.

Składniki

  • 300 g masła w temperaturze pokojowej
  • ½ kg herbatników – mogą być pół na pół białe i kakaowe
  • puszka zagęszczonego mleka słodzonego
  • łyżeczka aromatu waniliowego
  • tabliczka mlecznej czekolady
  • ok. 50 ml śmietany kremówki 30%

Ciasto "metrowiec" bez pieczenia

Masło wkładamy do kielicha miksera i napowietrzamy, by stało się puszyste. Dodajemy łyżeczkę aromatu waniliowego i stopniowo dodajemy mleko skondensowane, aż składniki połączą się w gładką masę

Autorka kanału Sprint Cooking proponuje tu zamiennik w postaci kremu budyniowego – gęsty budyń przygotowany na osłodzonym mleku i wystudzony do temperatury pokojowej, także pomieszany z napowietrzonym masłem. Warunkiem jest tu, by masło i budyń miały tę samą temperaturę.

Gotowy krem rozsmarowujemy na herbatnikach i doklejamy jeden do drugiego, w rządkach po kilka w naczyniu o wysokich brzegach. Możemy nawet zrobić jedno długie ciasto, wtedy lepiej zasłuży na nazwę metrowiec (będzie je jednak znacznie trudniej schłodzić). Nie zużywamy całego kremu – kiedy ciastka będą już ułożone, smarujemy od góry resztą kremu. Takie ciasto odstawiamy do stężenia w lodówce.

Kiedy to nastąpi, wyjmujemy je z folii i oblewamy polewą przygotowaną z czekolady rozpuszczonej w śmietanie kremówce. Teraz należy po raz kolejny pozostawić ciasto w lodówce – najlepiej co najmniej na noc. Mimo że minęło dużo czasu, przepis był naprawdę szybki! Telewizyjny celebryta wyśrubował ceny na sylwestrową noc. Od pewnego czasu robię mielone tylko z tego mięsa.

polewa czekoladowa