Smakosze.pl
Pralka Frania miała ukryte funkcje

wikipedia/Darekm135/CC BY-SA 3.0/pixabay/skyradar

Ukryte kulinarne funkcje pralki Frani

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Pralka Frania jest jednym ze symboli PRL-u. Przez wiele osób była traktowana niemal jak "cud techniki". Nic dziwnego, że do tej pory wspomina się ją z ogromnym rozrzewnieniem. W końcu nie służyła jedynie do prania brudnych ubrań, ale r&oa

Pralka Frania wprowadziła rewolucję do niejednego PRL-owskiego domu. Zastąpiła starą tarę i stała się istnym symbolem minionych czasów. Pamiętacie, jakie miała ukryte kulinarne funkcje? Zachwycają do dziś!

Pomoc przy kiszeniu ogórków

Niezawodny pralka była pomocna choćby przy kiszeniu ogórków. Jak to możliwe? Okazuje się, że sprytne panie domu wykorzystywały je do płukania ogórków. Dlaczego ta czynność ma duże znaczenie?

Przeznaczone do kiszenia ogórki zawsze należy dokładnie wyszorować. Powinny one przebywać w wodzie przynajmniej przez pół godziny. Dzięki temu pozostaną twarde oraz zachowają swoją jędrność.

Jakie były inne kulinarne funkcje pralki Frani? Podpowiadamy, robiono w niej wielkie przysmaki!

Co można było przyrządzić w pralce Frani?

Badacze czasów PRL-u uważają, że pralka Frania miała zdecydowanie więcej funkcji niż jedynie swoje "podstawowe zastosowanie". Całkowicie wyeliminowała pewien wysiłek fizyczny przy praniu i niejako wymusiła na mężczyznach lub starszych dzieciach pomoc przy praniu. Urządzenie miało również wiele nietypowych zastosowań. Traktowano ją niemal jak współczesnego robota kuchennego.

Ze względu na swoje parametry wirowania mogła z powodzeniem służyć do produkcji domowych smakołyków. Do dziś wiele osób z rozrzewnieniem wspomina przygotowane w niej masło, majonez, śmietanę lub nawet ciasto na gofry!

Co ciekawe o domowym maśle z pralki Frani wiele osób przypomniało sobie kilka lat temu, gdy cena tego produktu znacznie poszybowała w górę. Polacy chętniej sięgali wtedy po domowe wersje tego produktu i zakurzona już Frania powróciła do łask!

Chociaż obecnie ogromną popularnością cieszą się nowoczesne sprzęty kuchenne, to wiele osób w dalszym ciągu z łezką w oku wspomina o niezawodnych sprzętach z czasów PRL-u.

Wiele z nich miało wspaniałe ukryte funkcje. Polecamy nasz artykuł na temat prodiża oraz tekst o nieznanych zaletach dawnego młynka do kawy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: se.pl/ swiat-agd.com.pl/wikipedia/teatrnn/innpoland

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto pić mleko "prosto od krowy"?

Czytaj więcej >
Bazylia w słoikach

Produkty

Jak dbać o bazylię ze sklepu?

Czytaj więcej >