Smakosze.pl
zupa szczawiowa

canva/ Mattias Gronlund

Czego nie może zabraknąć w zupie szczawiowej?

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Zupa szczawiowa to wiosenny klasyk który, często gości na naszych stołach. Nie może w niej zabraknąć jajka. Jak się okazuje powodem są nie tylko niekwestionowane względy smakowe, ale również zdrowotne.

Zielona zupa szczawiowa to cudowny wiosenny przysmak. Po wielu miesiącach zimy wspaniale jest sięgnąć po sezonowe danie z nowalijek. Warto pamiętać, jednak o kilku szczegółach. W przyrządzeniu szczawiu należy zachować pewną ostrożność.

Przeciwskazania do jedzenia szczawiu

W liściach szczawiu znajduje się kwas szczawiowy, który w większych ilościach może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Składnik źle wpływa na przyswajanie wapnia i magnezu, prowadzi do stanów zapalnych w stawach i niestety może spowodować zahamowanie wzrostu u dzieci.

Na szczaw szczególnie powinny uważać osoby cierpiące na dnę moczanową, aretyzm oraz reumatyzm. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z odpowiednim lekarzem. To on zadecyduje, czy należy wykluczyć ten składnik ze swojego menu, czy też możemy ją od czasu do czasu spożywać.

Chociaż konsekwencje zjedzenia zbyt dużej ilości szczawiu brzmią naprawdę ponuro, to nie powinniśmy wpadać w panikę. Pysznej zupy szczawiowej nie powinniśmy jadać zbyt często i koniecznie musimy podawać ją z jajkiem. Dlaczego jest to ważne?

Dlaczego podajemy zupę szczawiową z jajkiem?

Zupę szczawiową zawsze podaje się z jajkiem. Nie dzieje się tak tylko z powodu walorów smakowych, ale również zdrowotnych. Ten składnik jest po prostu niezbędny w zupie szczawiowej!

Okazuje się, że jajko - jako źródło wapnia,  neutralizuje negatywne działanie szczawianów. Zupa podana z tym składnikiem raczej na pewno nam nie zaszkodzi. A przy okazji doskonale smakuje! Czy szczaw może mieć też pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Rozwiewamy wątpliwości!

Jakie są zalety szczawiu?

Szczaw jest rośliną, która ma swoje zalety, jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby nie jeść jej za często. Konsekwencje zbyt dużej ilości kwasu szczawiowego w organizmie są po prostu niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie oznacza jednak, że powinniśmy w pełni zrezygnować z tego smakołyku.

[EMBED-19]

Roślina ma w swoim składzie wiele bardzo cennych substancji odżywczych m.in. witaminę C oraz kwas foliowy. Jest także źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na naszą wątrobę.

Chcesz przyrządzić zupę szczawiową? Doskonały przepis na to wyjątkowe danie podawaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps/ naszeszlaki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >