W którym momencie należy dodać warzywa do rosołu?
Rosół jest jedną z najczęściej pojawiających się w polskich domach zup. Choć jego przygotowanie nie jest skomplikowane, bardzo istotna jest kolejność wykonywanych czynności. Nie możemy bowiem po prostu wrzucić składników do wody i długo zupy gotować. Warzywa należy dodać w innym momencie niż mięso.
Klasyczną zupę można przygotować w wielu wersjach. Niektórzy eksperymentują z nietypowymi dodatkami takimi jak ostra papryka czy grzyby , podczas gdy inni sięgają po egzotyczne dodatki np. imbir czy sos sojowy . Dodatki jednak zejdą na dalszy plan, gdy popełnimy podstawowy błąd — dodamy warzywa zbyt wcześnie.
Kiedy należy włożyć warzywa do rosołu?
Włoszczyznę gotujemy zdecydowanie krócej niż mięso. Jeżeli więc zależy nam na klarownej zupie, należy je dodać mniej więcej w połowie jej gotowania . Dzięki temu nie tylko nie nastręczymy sobie trudności w wyjęciu ich z rosołu, ale też zapewnimy możliwie dużo wartości odżywczych.
Bardzo ważna jest też forma, w jakiej wrzucamy warzywa do rosołu. Powinny one być dokładnie umyte. Nie jest też wskazane rozdrabnianie jarzyn — łatwiej je wtedy rozgotować, a rosół staje się trudny do sklarowania. W tym artykule podpowiadaliśmy jak przygotować cebulę do ugotowania tej zupy.
Pamiętajmy również, by przed dodaniem warzyw usunąć szumy powstające podczas gotowania mięsa we wrzątku. Ich zawartość także przyczynia się do zmętnienia potrawy. Bardzo dobrym pomysłem jest rezygnacja z użycia kurczaka czy wołowiny i przygotowanie wegańskiego rosołu . Wtedy zupę gotujemy od początku z warzywami.
Co jeszcze warto wiedzieć o gotowaniu rosołu?
Nie można zapomnieć o odpowiednim gotowaniu tradycyjnej zupy. Zawsze trzymamy garnek na niewielkim ogniu i nie dopuszczamy do tego, by płyn zacząć się kotłować. Takie postępowanie da nam nie tylko klarowny rosół, ale też pozwoli uniknąć nadmiernego rozdrobnienia się warzyw podczas jego przyrządzania.
Równie istotne, jak technika gotowania jest doprawianie potrawy. Odpowiednim momentem na dodanie soli i pieprzu jest koniec gotowania. Na wstępnym etapie dodajemy jedynie ziele angielskie, pieprz ziarnisty i liście laurowe, które smak uwalniają z czasem.
Źródło zdjęcia: canva/ErimacGroup
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: krolrosolu, newsy.gotujmy