Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wsyp 1 łyżeczkę do zalewy. Ogórki kiszone będą trwalsze i smaczniejsze niż zwykle

Wsyp 1 łyżeczkę do zalewy. Ogórki kiszone będą trwalsze i smaczniejsze niż zwykle

kiszenie
Canva/Bartosz Choroszewski

Ogórki kiszone są chyba jedną z najczęściej przygotowywanych kiszonek w naszym kraju. Przepisy na kiszenie ogórków bywają przekazywane z pokolenia na pokolenie. My radzimy, by podczas kiszenia pamiętać o dodaniu odrobiny cukru do zalewy. Dzięki temu ogórki wyjdą niezwykle smaczne i długo pozostaną jędrne.

Polacy uwielbiają ogórki kiszone

Ogórki kiszone kuszą smakiem i zdrowotną mocą. Pasują jako dodatek do dań obiadowych, sałatek albo jako samodzielna przekąska. Każda pani domu ma swój sposób na kiszenie ogórków. Czasem jednak coś może pójść nie tak i ogórki nie wychodzą. 

Warto pamiętać, by ogórki ciasno układać w słoikach, tak aby nie mogły swobodnie pływać w zalewie. Jeśli zależy nam, by ogórki dłużej zachowały swoje doskonałe walory, warto do zalewy dodać odrobinę cukru. Jeśli nie wierzycie, wypróbujcie raz, a zauważycie różnicę. 

Kucharz zdradził swój patent na młodą kapustę zasmażaną. Używa patelni i kilku dodatków

Wsyp łyżeczkę cukru do zalewy

Dodatek cukru sprawia, że ogórki mogą dłużej stać w słoiku. Cukier powoduje też, że ogórki zbyt mocno nie skisną i będą dość twarde. Ten dodatek wpływa też na smak ogórków. Dzięki cukrowi zyskuje on na wyrazistości. Warto więc wsypać łyżeczkę cukru na litr zalewy. 

Łyżeczka cukru doda też potencjału fermentacyjnego bakteriom i zwiększy wytwarzanie kwasu mlekowego. Ważne, by woda do kiszenia ogórków była twarda i zmineralizowana, dlatego też nie poleca się zalewania ogórków wodą przegotowaną. Trzeba pamiętać o dodaniu takich przypraw jak: koper, czosnek, chrzan oraz liście wiśni, porzeczki czy dębu.

Jak przygotować ogórki kiszone?

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych
  • 1 litr wody
  • 1,5 łyżki soli kamiennej
  • 1 łyżeczka cukru
  • koper
  • chrzan
  • czosnek
  • liście do wyboru

Ogórki myjemy, osuszamy. Przygotowujemy zalewę, czyli w wodzie rozpuszczamy sól i cukier. Na dno wyparzonych słoików układamy przyprawy. Ogórki do słoików wkładamy pionowo i bardzo ciasno. 

Zalewamy zalewą, powinna ona zakrywać ogórki. Słoiki zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, aż się ukiszą. Potem należy je przenieść w chłodniejsze miejsce. Pisaliśmy o liściach przydatnych podczas kiszenia. Radziliśmy, jakiego błędu należy uniknąć podczas kiszenia ogórków. 

ogórki kiszone
Canva/Sabyna75