Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wsyp 2 łyżki do wody i wrzuć kurki. Tej sztuczki nauczyła mnie babcia
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 09.07.2024 19:47

Wsyp 2 łyżki do wody i wrzuć kurki. Tej sztuczki nauczyła mnie babcia

kurki
Fot. Canva

W końcu ruszył sezon na grzyby. W lasach można znaleźć już kurki, które tak lubimy. Pyszne grzyby pasują do wielu dań. Jednak jak wyczyścić kurki? Sposób mojej babci jest skuteczny, dlatego każdemu go polecam.

Kurki w lesie i na talerzu

Kurki pojawiają się już w naszych lasach. Te smaczne grzyby w żółtym kolorze można zbierać aż do października. Przyciągają wzrok intensywną barwą i kuszą wyśmienitym smakiem. Lubimy jajecznicę z kurkami i chętnie też dodajemy te grzyby do mięs i sosów.

Makarony z kurkami są znakomite i nawet ryby zyskują jeszcze bardziej na dodaniu tych grzybów. Nie da się ukryć, kurki należą do jednych z najbardziej lubianych grzybów w Polsce. Jednak pojawia się od razu pytanie. Jak wyczyścić kurki?

kurki
Fot. Canva/laigor
Upchaj to warzywo w słoikach razem z ogórkami. Kiszone i małosolne mogą się schować

Jak wyczyścić kurki? Użyj sposobu babci!

W kurkach gromadzi się piasek i inne zanieczyszczenia. Jednak nie ma rady, kurki przed ich przygotowaniem trzeba wyczyścić. Nie jest to ulubione zajęcie wielu osób. Jednak teraz można to zrobić sprawniej. Polecam sposób mojej babci na czyszczenie kurek.

To bardzo proste. Wystarczy do miski wlać ciepłą wodę i wsypać 2 łyżki soli. Zanim włożymy grzyby  do przygotowanej mieszanki, musimy oczyścić je nożykiem z większych zanieczyszczeń. Potem kurki wkładamy do wody z solą. Grzyby zostawiamy w mieszance przez kilka minut. 

Najlepszy sposób na czyszczenie kurek

W misce jednorazowo powinno znaleźć się kilkanaście grzybów. Po kilku minutach zanieczyszczenia opadną na dno miski. Natomiast grzyby uniosą się na powierzchnię. Po wyjęciu z wody grzyby przecieramy ręcznikiem papierowym i odsączamy. 

Kurki można też zostawić do wyschnięcia. Dopiero suche grzyby można poddać dalszej obróbce. Dania z ich wykorzystaniem będą cieszyć nas smakiem. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić kurczaka  patelni na obiad. Podawaliśmy przepis na znakomite ciasto bez pieczenia z biszkoptami. 

kurki
Fot. Canva/Vladimir Mironov