Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-21T191218.923

canva/sergeyryzhov

Wybory żywieniowe Polaków, a zmiany klimatyczne

29 Lipca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Eksperci nie mają najmniejszych wątpliwości - ograniczenie mięsa oraz nabiału to kluczowe działania, jakie powinniśmy podjąć, aby przeciwdziałać zmianom klimatu. Wyniki najnowszego badania "Zmiana klimatu, a produkcja żywności - badania świadomości mieszkańców Polski" przeprowadzonego przez Upfield nie napawają jednak optymizmem.

Badania przeprowadzone przez Upfield w czerwcu 2021 roku pokazały m.in. w jaki sposób odżywiają się Polacy. Aż 73% ankietowanych odpowiedziało, że jada standardowe posiłki tzw. produkty zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Jedynie 22 % badanych ogranicza produkty pochodzenia zwierzęcego, wprowadzając do swojego menu zdecydowanie więcej składników roślinnych. Tylko 1 % ankietowanych określa siebie jako weganie.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Niepokojące wyniki badań

Chociaż niemal wszyscy ankietowali wskazali stan środowiska jako istotną kwestię, to jednak niewiele osób, które odżywiają się "w sposób standardowy" są skłonne zrezygnować ze swoich codziennych preferencji żywieniowych dla dobra klimatu. Według danych aż 65 % ankietowanych nie myśli o zmianie swojej diety ze względów proekologicznych.

Tego typu decyzję podjęłyby jedynie osoby, które posiadają zdecydowanie większą świadomość ekologiczną i śledzą bieżące doniesienia związane ze zmianami klimatycznymi. Jednak zdecydowana większość badanych jako swoją motywację do ewentualnej rezygnacji z mięsa oraz nabiału chętniej wskazała, chociażby względy zdrowotne. Niestety, niezależnie od naszych preferencji zmiany naszego sposobu żywienia są niemal konieczne.

Słowiański przysmak, czyli kiszone jabłka

Przepis na kiszone jabłka po ukraińsku

CZYTAJ DALEJ

Zmiany są nieuniknione

Profesor Zbigniew Karaczun z SGGW uważa, że zmiana naszych codziennych nawyków żywieniowych powinna być jedynie kwestią czasu.

"Produkcja mięsa ma znacząco większy ślad węglowy niż produkcja roślinna. W kontekście żywności - największy, negatywny wpływ na klimat ma hodowla przeżuwaczy (krowy, owce, kozy) i produkcja żywności pochodząca z ich hodowli.(...) Tak więc ograniczenie lub rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych w diecie może przyczynić się do zmniejszenia presji wywieranej przez człowieka na klimat i powstrzymania kryzysu."

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Przepis na domowy kompot z wiśni na zimę

  • Niewiarygodnie pyszne gołąbki bez dodatku kapusty

  • Jaką wodę lepiej pić – ciepłą czy zimną?

źródło: materiały prasowe

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >