Smakosze.pl Dieta Wyrzucasz kiełkujący czosnek? Nigdy tego nie rób, jest cenniejszy niż myślisz
Fot. Canva

Wyrzucasz kiełkujący czosnek? Nigdy tego nie rób, jest cenniejszy niż myślisz

9 maja 2024

Czosnek jest smaczny i zdrowy. Jednak, gdy kiełkuje, myślimy, że traci na wartości i z niego nie korzystamy w kuchni. To błąd, bo warto sięgnąć po kiełkujący czosnek. Jest cenny i znakomicie sprawdzi się w wielu potrawach.

Jedz czosnek na zdrowie

Czosnku nikomu przedstawiać nie trzeba. Pyszny, zdrowy i naszpikowany witaminami na dobre rozgościł się w naszej kuchni. Jego jedzenie dostarczy nam witamin A, C, D oraz manganu, potasu, fosforu, cynku i potasu. Jednak czosnek może nas nieco zaskoczyć w kuchni.

Gdy kiełkuje, wielu smakoszy zastanawia się, czy można go użyć, czy lepiej z niego w ogóle nie korzystać podczas gotowania. Radzimy, by śmiało korzystać z kiełkującego czosnku . Taki czosnek jest bardziej nasycony substancjami prozdrowotnymi niż ten bez kiełków. Nie ma on też tak intensywnego zapachu, który może przeszkadzać niektórym osobom.

kiełkujący czosnek
Fot: Canva/Serhii Ivashchuk
Ułóż wafelki w foremce i zalej tą masą. Nie znam prostszego przepisu na ciasto bez pieczenia

Sięgnij po kiełkujący czosnek

Kiełkujący czosnek ma kilka razy więcej substancji antyoksydacyjnych niż czosnek bez kiełków . Można dlatego spożywać go mniej lub jedząc tyle samo, uzyskać większe korzyści zdrowotne. Ekstrakt z czosnku, który kiełkuje 5 dni, ma najwięcej przeciwutleniaczy. Warto pamiętać, że będzie ich więcej w ząbku czosnku niż w jego kiełkach.

Surowe kiełki czosnku powinny być poddane obróbce termicznej przed zjedzeniem. Wszystko dlatego, że mogą być one zanieczyszczone szkodliwymi bakteriami. Dlatego bardzo ważne jest to, by w kiełkującym czosnku spożywać tylko ząbki czosnku , a nie kiełki. Tych się pozbywamy i używamy w kuchni jedynie ząbków czosnku.

Kiełkujący czosnek w twojej kuchni

Kiełkujący czosnek poprawi naszą odporność i sprawi, że będziemy się rzadziej przeziębiać. Skróci też czas choroby z 5 dni do półtora dnia . Korzystnie działa na układ krążenia i obniża zły cholesterol. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów żołądka i prostaty.

Jedzenie czosnku obniży też ciśnienie tętnicze, wspiera pracę wątroby i oczyszcza ją z metali ciężkich. Czosnek warto dodawać do zup, zapiekanek, makaronów i sałatek . Wzbogaci smak potraw, ale też nasze zdrowie. Dlatego sięgajmy po kiełkujący czosnek, ale jedzmy nie kiełki, a ząbek czosnku. Pisaliśmy o tym, jak przygotować najlepszą przyprawę do ogórków kiszonych. Podpowiadaliśmy, jak ugotować zupę buraczkową.

kiełkujący czosnek
Fot. Canva/luvemakphoto

Źródło: YouTube/MarekSkoczylasPL

Zdjęcia: screen YouTube/MarekSkoczylasPL

Mieszam ryż z mięsem mielonym i wstawiam do piekarnika. Po chwili mam obiad na każdą kieszeń
W maju gotuję bigos z młodej kapusty. Rodzina za nim szaleje, 1 dodatek jest najważniejszy
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy