Wyrzucasz kiełkujący czosnek? Nigdy tego nie rób, jest cenniejszy niż myślisz
Czosnek jest smaczny i zdrowy. Jednak, gdy kiełkuje, myślimy, że traci na wartości i z niego nie korzystamy w kuchni. To błąd, bo warto sięgnąć po kiełkujący czosnek. Jest cenny i znakomicie sprawdzi się w wielu potrawach.
Jedz czosnek na zdrowie
Czosnku nikomu przedstawiać nie trzeba. Pyszny, zdrowy i naszpikowany witaminami na dobre rozgościł się w naszej kuchni. Jego jedzenie dostarczy nam witamin A, C, D oraz manganu, potasu, fosforu, cynku i potasu. Jednak czosnek może nas nieco zaskoczyć w kuchni.
Gdy kiełkuje, wielu smakoszy zastanawia się, czy można go użyć, czy lepiej z niego w ogóle nie korzystać podczas gotowania. Radzimy, by śmiało korzystać z kiełkującego czosnku . Taki czosnek jest bardziej nasycony substancjami prozdrowotnymi niż ten bez kiełków. Nie ma on też tak intensywnego zapachu, który może przeszkadzać niektórym osobom.
Sięgnij po kiełkujący czosnek
Kiełkujący czosnek ma kilka razy więcej substancji antyoksydacyjnych niż czosnek bez kiełków . Można dlatego spożywać go mniej lub jedząc tyle samo, uzyskać większe korzyści zdrowotne. Ekstrakt z czosnku, który kiełkuje 5 dni, ma najwięcej przeciwutleniaczy. Warto pamiętać, że będzie ich więcej w ząbku czosnku niż w jego kiełkach.
Surowe kiełki czosnku powinny być poddane obróbce termicznej przed zjedzeniem. Wszystko dlatego, że mogą być one zanieczyszczone szkodliwymi bakteriami. Dlatego bardzo ważne jest to, by w kiełkującym czosnku spożywać tylko ząbki czosnku , a nie kiełki. Tych się pozbywamy i używamy w kuchni jedynie ząbków czosnku.
Kiełkujący czosnek w twojej kuchni
Kiełkujący czosnek poprawi naszą odporność i sprawi, że będziemy się rzadziej przeziębiać. Skróci też czas choroby z 5 dni do półtora dnia . Korzystnie działa na układ krążenia i obniża zły cholesterol. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów żołądka i prostaty.
Jedzenie czosnku obniży też ciśnienie tętnicze, wspiera pracę wątroby i oczyszcza ją z metali ciężkich. Czosnek warto dodawać do zup, zapiekanek, makaronów i sałatek . Wzbogaci smak potraw, ale też nasze zdrowie. Dlatego sięgajmy po kiełkujący czosnek, ale jedzmy nie kiełki, a ząbek czosnku. Pisaliśmy o tym, jak przygotować najlepszą przyprawę do ogórków kiszonych. Podpowiadaliśmy, jak ugotować zupę buraczkową.
Źródło: YouTube/MarekSkoczylasPL
Zdjęcia: screen YouTube/MarekSkoczylasPL