Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wyśmienity przepis na zupę pomidorową, cudowny smak tradycji
Anna Pęcak
Anna Pęcak 25.03.2022 22:51

Wyśmienity przepis na zupę pomidorową, cudowny smak tradycji

Przepis na zupę pomidorową
Canva.com - spaxiax

Zupa pomidorowa – kilka prostych tricków, które sprawią, że ponownie się w niej zakochasz

Polska kuchnia słynie z pysznych zup. Zupa pomidorowa to ulubione pierwsze danie Polaków. Składa się z bulionu gotowanego na mięsie drobiowym, pomidorów – świeżych, z koncentratu lub passaty, ryżu lub makaronu oraz opcjonalnie z dodatkiem śmietany i pietruszki. Jadłaś ją z pewnością wiele razy – u mamy, u teściowej, przygotowując posiłek dla męża i dzieci. Czas odświeżyć przepis, nadając zupie niepowtarzalny charakter używając kilku prostych sposobów, o którym mogłaś wcześniej nie pomyśleć.

Domowa pomidorowa – królowa polskich zup

Nie da się zaprzeczyć, że esencją idealnej zupy pomidorowej są właśnie pomidory. Tylko w jakiej formie ich użyć - tu pojawia się dylemat. Zdecydowanie najprostszym sposobem będzie dodanie koncentratu pomidorowego. Koncentrat składa się z procentowego ekstraktu z pomidorów, w zależności od zagęszczenia i ilości użytych pomidorów. Jest pasteryzowany, można go długo przechowywać w lodówce. Można go kupić w sklepie bądź zrobić samemu, wymagać to będzie jednak trochę więcej czasu i chęci.

Ostatnio niezwykle popularne stały się tzw. passaty pomidorowe, czyli rodzaj przetworu pomidorowego. Specjalną właściwością passaty jest zawarty w niej likopen, czyli naturalny przeciwutleniacz, mający korzystny wpływ na nasze zdrowie. W przeciwieństwie do witaminy C, likopen nie traci właściwości pod wpływem gotowanie, tylko je zwiększa! Jeśli chcesz poprawić odporność swojej rodziny na zimę, polecam użyć właśnie passaty. Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów będzie właściwym wyborem, jeśli masz dostęp do świeżych warzyw, dużo czasu i chęci. Pomidory należy obrać, sparzyć, ugotować, a następnie zredukować bez pokrywki. Sprawi to, że nasza zupa będzie jednocześnie kwaśna i słodka. Jeśli chciałabyś, by nabrała bardziej „tradycyjnego” smaku, użyj surowej cebuli i gałązki kopru.

Sekrety bulionu

Bulion to równie ważny składnik zupy pomidorowej, co pomidory. Na pewno znasz kilka sposobów jego przygotowania. Należy użyć świeżej marchewki, korzenia pietruszki, młodego selera naciowego, poru, ziela angielskiego, liścia laurowego, dobrego oleju, soli i pieprzu. W zależności od tego, czy chcemy, żeby nasza zupa była wegetariańska, wegańska, czy mięsna użyć można porcji rosołowej, bądź samych warzyw.

Porcję rosołową najlepiej kupić u rzeźnika, nie w markecie, dzięki temu będziemy miały pewność, że wyjdzie nam tradycyjna zupa pomidorowa - taka, jak u mamy. Bulion gotujemy około 1,5 godziny, dlatego jest to zadanie wymagające od nas cierpliwości. Idealny bulion należy dopieścić, odpowiednio ustawiając temperaturę i pilnować, by nie zawrzał, przegotowując się zbyt mocno. Oczywiście można użyć popularnej kostki rosołowej, łatwo dostępnej w marketach jednak nie jest ona w stanie odtworzyć smak tradycyjnego bulionu, który tworzy przecież esencję naszej zupy pomidorowej.Do wykończenia naszej zupy pomidorowej użyć możemy – śmietany, śmietanki słodkiej, lub w wersji wege – mleczka kokosowego. Pasuje do niej także świeża pietruszka, lub, jeśli zupę chcemy nieco urozmaicić – kolendra.

Istnieją dwie szkoły - jako dodatek do naszej zupy pomidorowej może posłużyć ryż lub makaron. Którą opcję preferujesz? Zarówno ryż, jak i makaron to świetny dodatek do zupy pomidorowej. Ryż nada naszej zupie pomidorowej nieco azjatycki posmak, za to makaron przypominać będzie kuchnię Włochów. Zupę można zjeść także z grzankami.

Lista zakupów i przepis krok po kroku

1 kg pomidorówporcja rosołowawarzywa na bulion – por, marchewka, seler, pietruszkasól, pieprzoliwaśmietana/mleczko roślinne/mleczko kokosoweryż lub makaronświeża natka pietruszki

Warzywa na bulion umyć, obrać i odpowiednio pokroić. Porcję rosołową przepłukać w wodzie.Warzywa i porcję rosołową włożyć do dużego garnka. Gotować ok. 1,5 godziny. Warzywa wyjąć, pokroić na mniejsze części i odłożyć. Porcję rosołową wyciągnąć.

Zagotować wrzątek, naciąć skórkę pomidorów, włożyć je do miski, wrzątek wylać, wlać zimną wodę. Po chwili wyjąc pomidory i obrać skórkę.Obrane pomidory należy pokroić. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać pomidory i smażyć przez ok. 15 minut. Usmażone pomidory przetrzeć przez sito i dodać do bulionu.

Ugotować makaron lub ryż wg. przepisu na opakowaniu. Przyprawić wg. uznania, można dodać podsmażony czosnek z cebulką. Włożyć pokrojone warzywa z porcji rosołowej. Dodać śmietany lub wegańskiego odpowiednika. Polecam użyć gałązki świeżych ziół i natki pietruszki lub kolendry do przyozdobienia.

Spróbuj sam i przekonaj się, jak w kilku prostych krokach stworzyć pyszną domową zupę pomidorową!Sama widzisz, jakie to proste i przyjemne. Wystarczy trochę wolnego czasu, chęci i świeżych składników, by przyrządzić niepowtarzalne danie kuchni polskiej dla całej rodziny – domową zupę pomidorową.

Tagi: Pomidory Zupa