Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 20.03.2023 16:04

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować

jak uratować majonez
canva/Romson

Nie wyrzucaj zwarzonego majonezu. Rozwarstwiony produkt możesz błyskawicznie uratować przy pomocy wrzątku. Sprawdź również, dlaczego majonez nie gęstnieje i się warzy. Kluczowe są proporcje i temperatura składników, a nawet wysokość i szerokość naczynia.

Nie ma jak majonez własnej roboty

Majonez jest niezastąpionym dodatkiem do sałatek i past kanapkowych. Dodajemy go również do kanapek, burgerów, a nawet do marynaty do mięs. Gotowy produkt zawiera dużo konserwantów i jest ostatnio bardzo drogi.

O wiele smaczniejszy i zdrowszy majonez zrobimy samodzielnie. Wystarczy połączyć olej, jajka, musztardę i kilka innych, prostych składników, aby po chwili powstała gęsta, gładka i kremowa masa. Niestety czasem majonez nie gęstnieje i zaczyna się rozwarstwiać.

Rozwarstwianie majonezu oznacza, że produkt się zwarzył. Nie musimy go jednak wyrzucać. Możemy go w prosty sposób uratować przy pomocy wrzącej wody i ponownego ucierania.

Najlepsi kucharze wlewają do żurku ocet. Powód nie mieści się w głowie

Jak uratować rzadki i zwarzony majonez?

Jeśli majonez wyszedł za rzadki, ale masa jest jednolita i się nie rozwarstwia, oznacza to, że źle dobrałaś proporcje składników. Dolej cienkim strumieniem jeszcze odrobinę oleju i miksuj, aż majonez zgęstnieje. Domowy produkt wstaw do lodówki. Majonez zgęstnieje po kilku godzinach.

Jeśli jednak majonez się zwarzył, dodaj do masy pół łyżeczki wrzątku i miksuj, aż powstanie jednolita, gładka masa. Co jakiś czas dolewaj porcję wody w odstępach czasowych. Wrzątek zwiąże wszystkie składniki, a majonez będzie gęsty i kremowy.

Dlaczego majonez nie gęstnieje i się warzy?

Powodów, przez które majonez warzy się, jest kilka. Zwykle jednak składniki rozwarstwiają się, kiedy za szybko wlewasz olej. Zwarzony majonez nie gęstnieje i oddziela się w nim olej od pozostałych składników.

Majonez zwarzy się również, kiedy wykorzystasz zimne składniki, zbyt długo ucierasz składniki lub kiedy zamiast trybu pulsacyjnego blendera, stosujesz tryb ciągły. Majonez musisz ucierać w wysokim, wąskim pojemniku. Naczynie również ma wpływ na gęstość produktu.

Przygotuj majonez według przepisu Tomasza Strzelczyka. Domowy produkt będzie pysznym dodatkiem do sałatek, między innymi sałatki jajecznej.

majonez.jpg
canva/Dar1933