Z arbuza zjadasz tylko czerwone, a resztę wyrzucasz? Nigdy więcej nie popełnisz tego błędu
Arbuzy najlepiej smakują latem. Doskonale gaszą pragnienie i orzeźwiają. Zjadamy z nich tylko czerwony miąższ, dokładnie oddzielając go od skórki, usuwamy też pestki. Warto jednak wiedzieć, że zarówno pestki, jak i zielona część arbuza są jadalne. Zrobisz z nich prawdziwe przysmaki.
Arbuz- jedz na zdrowie!
Arbuz jest niezwykle zdrowym i niskokalorycznym owocem. Orzeźwia i gasi pragnienie, składa się z wody, witamin i minerałów. Ten pyszny owoc zawiera witaminy: C, A, a do tego błonnik, potas i magnez. Arbuz jest też doskonałym źródłem kwasu foliowego.
Zajadamy się jego intensywnie czerwonym miąższem, ale warto też wykorzystać pestki i skórki arbuza. Skórka zawiera mniej cukru i więcej błonnika niż miąższ. Warto wiedzieć, że ich równoczesne jedzenie sprzyja obniżeniu poziomu cukru we krwi. Ekstrakt z arbuza może pomóc obniżyć osobom otyłym poziom ciśnienia krwi.
Tłum rzucił się na pole i wyzbierał truskawki. Rolnik skomentował to krótkoZ arbuza wykorzystaj też pestki i zielony miąższ!
Zjadanie zielonej skórki z arbuza może pomóc w rozwiązaniu problemów w sypialni. Arbuz nie jest lekiem na potencję, ale dzięki zawartości cytruliny- aminokwasu, który znajduje się w skórce, może zwiększyć libido. Warto zaznaczyć, że cytrulina zwiększa również wydajność w sporcie i wpływa na polepszenie wyników w tej dziedzinie.
Cytrulina poprawia dostarczanie tlenu do mięśni, a tym samym ma wpływ na wydajność. Skórka arbuza jest bogata w błonnik, który doskonale wpływa na układ trawienny. Zmniejsza też ryzyko chorób okrężnicy. Błonnik obniża tez poziom cholesterolu i cukru we krwi. Pozwala też zachować szczupłą sylwetkę i odpowiednią masę mięśniową. Natomiast pestki arbuza możemy suszyć i traktować jak przekąskę. Zawierają magnez, kwas foliowy i zdrowe kwasy tłuszczowe.
Jak przygotować dżem ze skórek arbuza?
Składniki:
- 1 kg skórek z arbuza
- 400 g cukru
- 2 cytryny
Obieramy skórki, które zostały z arbuza, kroimy w kostkę i zasypujemy cukrem. Możemy zostawić na noc. Po rozpuszczeniu cukru- skórki będą pływały w soku. Gotujemy na wolnym ogniu przez 1 ½ godziny. Dodajemy sok z cytryny i otartą skórkę.
Miksujemy blenderem i gotujemy jeszcze kilka minut. Przekładamy do słoiczków, zamykamy, odwracamy do góry dnem. Z takiej porcji uzyskamy 3 słoiczki dżemu. Pisaliśmy o tym, kiedy najlepiej jeść arbuza. Radziliśmy też jak pokroić arbuza.
Źródło: zywienie.medonet.pl, doradcasmaku.pl