Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zasadź jedną z tych roślin na grządce. Turkuć podjadek nawet do niej nie podejdzie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 19.06.2024 18:37

Zasadź jedną z tych roślin na grządce. Turkuć podjadek nawet do niej nie podejdzie

turkuć podjadek
Fot. Pixaby/Jaspis11

Turkuć podjadek sieje spustoszenie na działkach i w ogrodach. Co gorsza, jest niezwykle odporny na niskie temperatury, ale dzięki tym roślinom na grządkach, szkodnik ominie je szerokim łukiem. Działkowicze w końcu odetchną z ulgą. 

Turkuć podjadek pod ziemią i na jej powierzchni

Turkuć podjadek, jak sama nazwa wskazuje, podjada rośliny i w ten sposób je niszczy. Jednak działa pod ziemią. Z wyglądu przypomina świerszcza, ale zachowuje się jak kret. Osiąga nawet do 6 cm długości i ma kolor ciemnoszary, brązowy i rudobrunatny. Dobrze orientuje się w podziemnych korytarzach dzięki czułkom na głowie i przysadkach na odwłoku.

Jego żerowanie stanowi duże zagrożenie dla roślin ogrodowych i uprawnych. Zagraża też roślinom szklarniowym, bo dobrze funkcjonuje w wilgotnych warunkach. Turkuć podjadek podjada bulwy, korzenie i wygryza w nich dziury. Potrafi uszkodzić całe rzędy roślin. Zaczyna działać pod ziemią, ale potem gryzie rośliny na powierzchni ziemi. Na czym cierpią owoce Jeśli widać więdnące i zasuszone rośliny, to znak, że zniszczył je turkuć podjadek. 

roślina
Fot. Canva/FYMstudio
Strzelczyk pakuje je wraz z ogórkami do słoika i wlewa tę zalewę. Za ten patent powinien dostać medal

Jak radzić sobie ze szkodnikiem?

Trzeba szybko działać, bo żerowanie turkucia jest bardzo groźne dla roślin. Szkodnik błyskawicznie się rozmnaża, jest odporny na niskie temperatury i wytrzymały. Zniesie nawet największe mrozy. Co możemy zrobić? Turkucia podjadka zniszczą środki chemiczne. 

Jednak mogą przeniknąć do gleby i roślin. Takie środki bywają szkodliwe dla człowieka, dlatego warto sięgnąć po inne sposoby. Warto wiedzieć, że wrogiem turkucia podjadka są pewne zioła. Szkodnik nie znosi ich obecności i omija te roślin szerokim łukiem. Dlatego wystarczy zasadzić je na grządce i tym samym odstraszyć szkodnika. 

Jakich roślin nie znosi turkuć podjadek?

Szkodnik będzie omijał grządki, na których zasadzimy:

  • szałwię
  • macierzankę
  • koronę cesarską
  • czarną olszę
  • szachownicę kostkowatą

Turkuć podjadek nie lubi też pewnych ptaków. Odstrasza ich obecność dudków i bocianów. Warto też miejsca na działce, w których wcześniej występował szkodnik, wysypać żwirem. Nie lubi takiego podłoża. Można też przygotować pułapkę na turkucia. Na jego podziemnej trasie trzeba zakopać słoik, tak, by otwór był umieszczony na równi z ziemią.

Szkodnik będzie się wspinał i wpadnie do słoika. Szklane ścianki uniemożliwią mu wydostanie się z pułapki. Co później zrobić z turkuciem podjadkiem? Można go wywieźć na dzikie tereny. Pamiętajmy, żeby w pobliżu nie było gospodarstw ani upraw. Szkodnik nie jest gatunkiem objętym ochroną. Pisaliśmy o tym, jak przygotować wyborną surówkę z rzodkiewki i ogórka. Radziliśmy, jak zrobić słodkie śniadanie z płatków i przy użyciu piekarnika. 

roślina
Fot. Canva

Źródło: leroymerlin.pl