Smakosze.pl
bananas-3700718 960 720

pixabay/webandi

Zadziwiająca prawda o czarnej końcówce banana

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Banany możemy kupić w praktycznie każdym sklepie, co pozwoliło osiągnąć im ogromną popularność. Wraz z nią owoce te narosły wieloma mitami - między innymi szkodliwością czarnej końcówki. Nie jest ona jednak w żadnym wypadku niebezpieczna, a jej spożycie jest równie zdrowe, co reszty banana.

Banan często jest przez nas wybierany jako przekąska, składnik śniadania czy produkt, z którego przygotowujemy deser. Owoc ten jest zdrowy, kaloryczny i sycący, dlatego wielu dietetyków zaleca wprowadzenie go do swojej diety.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu obawiasz się jego czarnej końcówki, nie masz się czego obawiać. Choć mnóstwo ludzi odcina ją przed jedzeniem miąższu, taka praktyka nie jest poparta żadnymi argumentami.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czy czarna końcówka banana jest szkodliwa?

Z pewnością jej wygląd i tekstura nie zachęcają do spożycia - może się bowiem wydawać, że zamieszkują ją robaki, bądź uległa zepsuciu na przestrzeni wielu dni od zerwania. Prawda jest jednak zupełnie inna.

To ta część owocu jest wszak najstarsza, gdyż końcówka łączy się z łodygą, z której wyrasta reszta owocu. Przez swój wiek może okazać się delikatnie twardsza, od białego wnętrza. Zjedzenie jej jednak nie przysporzy nam żadnych problemów.

Zupa ogórkowa

Cudowna zupa ogórkowa z zalewą z ogórków z kiszonych

CZYTAJ DALEJ

Co więcej, znajdziemy w nich w witaminy z grupy B, magnez, cynk i fosfor - z tego powodu są często zalecane dla ludzi, którzy wykonują fizyczną pracę. Mikroelementy dodadzą energii i poprawią funkcjonowanie organizmu.

Pasożyty w końcówce banana

Czasami podnoszą się głosy ludzi, którzy są zaniepokojeni jedzeniem jej z powodu pasożytów Gardia Lamblia wywołujących chorobę o nazwie lamblioza. I choć banany mogą ją wywołać, to nie końcówka jest powodem.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule opisujemy grzyby podobne do rydzy, które są niebezpieczne. Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najbardziej tradycyjny przepis na sałatkę jarzynową, ten tekst wszystko wyjaśnia.

Pasożyty te mogą bytować na skórce bananów, dlatego przed ich zjedzeniem należy dokładnie umyć ich powierzchnię. W taki sposób upewniamy się, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte.

Banany

Źródło: canva.com/Anka100, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >