Smakosze.pl

canva/ Studio Doros

Zauważyłeś biały nalot na miodzie? Wyjaśniamy, czy jest się czego obawiać

17 Marca 2023

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Na miodzie pojawił się biały nalot lub piana? Nie ma powodu do niepokoju. Nalot i piana są zupełnie naturalnym zjawiskiem i nie wpływają na wartości odżywcze i smak produktu. Pamiętaj jednak, że niewłaściwe przechowywanie miodu może skutkować jego szybkim psuciem i fermentacją. Wtedy będziesz musiała go wyrzucić.

Miód jest jednym z najzdrowszych produktów

Kromka świeżego chleba z miodem i ciepłe mleko to najlepsze śniadanie dzieciństwa. Miód jest również bardzo uniwersalnym dodatkiem do herbaty, kawy, ciast, deserów. Dodajemy go również do sosów sałatkowych, marynaty do mięs i innych dań.

Właściwości prozdrowotne miodu są wprost nieocenione. Miód bogaty jest w wiele witamin, potas, żelazo oraz silne przeciwutleniacze, które działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Jednak aby miód zachował wszystkie, niezbędne składniki, nie możemy narażać go na działanie wysokiej temperatury.

Już powyżej 60 stopni C, miód traci większość prozdrowotnych właściwości. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy wyleczyć nim przeziębienie lub grypę. Czasem na miodzie pojawia się piana lub biały nalot. Nie oznacza on jednak, że produkt jest zepsuty.

Co oznacza biały nalot i piana na miodzie?

Biały nalot na miodzie powstaje w wyniku naturalnego procesu krystalizacji glukozy zawartej w produkcie. To zupełnie normalne zjawisko i nie oznacza, że do miodu dodawane były sztuczne składniki. Miód z białym nalotem zachowuje wszystkie wartości odżywcze i jest pyszny.

Nie ma również powodu do niepokoju, kiedy zauważymy w słoiku z miodem pianę. Piana to nic innego, jak pęcherzyki powietrza, które przedostały się do miodu podczas produkcji. To również zupełnie normalne zjawisko. 

Jak przechowywać miód? Czy miód może się zepsuć?

Miód jest produktem, który może stać w kuchni przez wiele miesięcy, a nawet lat. Musimy jednak przechowywać go w chłodnym, zacienionym miejscu, np. w kuchennej szafce lub spiżarni. Miodu nie powinniśmy wstawiać do lodówki. Zbyt niska temperatura spowoduje jego krystalizację i scukrzenie. 

Miód może jednak sfermentować. Takiego produktu nie powinniśmy jeść. Fermentację poznamy po tym, że miodu objętościowo będzie dużo więcej, będzie pachniał owocami i pojawią się na nim duże pęcherzyki powietrza. 

Miód może się szybko zepsuć, kiedy będziemy wybierać go ze słoika łyżką, którą wcześniej mieliśmy w buzi. Substancje znajdujące się w ślinie mają niekorzystny wpływ na produkt. Miód może ulec fermentacji, kiedy przechowywany jest w nasłonecznionym i ciepłym miejscu. Wtedy zacznie psuć się o wiele szybciej.

Co oznacza biały nalot na czekoladzie? Dowiedz się również, dlaczego niektóre jajka mają po dwa żółtka . Powód jest inny niż myślisz.

miód.jpg
canva/ Simplified Branding

 

galaretki drobiowe w kształcie jajek

Zapomnij o zwykłych zimnych nóżkach. Galaretki w kształcie jajek są 100 razy bardziej efektowne

CZYTAJ DALEJ
ile kosztuje kalafior?

Kalafior stanie się towarem luksusowym? Nie do wiary, ile teraz kosztuje

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Produkty

Wykryto niebezpieczną partię nabiału. Pod żadnym pozorem jej nie jedz
Czytaj więcej >

Produkty

Co się dzieje z cenami ogórków? Tego zupełnie nikt się nie spodziewał
Czytaj więcej >

Produkty

Smakuje jak łosoś, a jest tańszy i zdrowy. Możesz spokojnie podać rodzinie
Czytaj więcej >

Produkty

Sprawdź, czy masz w domu. Jest szkodliwa. Właśnie wycofują ją ze sprzedaży
Czytaj więcej >

Produkty

„Mam ochotę przeprosić klientów”. Pani z warzywniaka powiedziała całą prawdę
Czytaj więcej >

Produkty

Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach. Uwielbiane produkty za ułamek ceny
Czytaj więcej >
Magdalena Patacz

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]