Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Kalafior stanie się towarem luksusowym? Nie do wiary, ile teraz kosztuje
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 17.03.2023 17:13

Kalafior stanie się towarem luksusowym? Nie do wiary, ile teraz kosztuje

ile kosztuje kalafior?
canva/dobok

Cena kalafiora w ostatnim czasie osiągnęła absolutny rekord. Kilogram warzywa aktualnie jest drożdży niż filet z kurczaka i inne rodzaje mięsa. Na szczęście jest szansa, że z nadejściem wiosny i pojawieniem się nowalijek, cena spadnie.

Cena kalafiora poszybowała w górę

Kalafior jest smacznym, uniwersalnym warzywem, z którego ugotujemy pyszną zupę, zrobimy zapiekankę, steki, podamy z bułką tartą, przyrządzimy puree i wiele innych dań. Niestety  w ostatnim czasie warzywo stopniowo drożało, a w końcu pobiło rekordową kwotę.

Szalejąca inflacja, wysokie koszty upraw i produkcji oraz niesprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do gwałtownego wzrostu cen żywności. O ile zawyżona cena papryki czerwonej, czy pomidorów malinowych już nikogo nie dziwi, tak cena kalafiora dosłownie zwala z nóg.

Kalafior, podobnie jak marchew, cebula, czy ziemniaki, zawsze był tanim warzywem. Niestety w ostatnim czasie cena kalafiora drastycznie poszybowała w górę. Warzywo w przeliczeniu na kilogram jest drożdże od mięsa.

 

Kiedyś cieszyła się popularnością, dziś przed nią przestrzegają. Najgorszy możliwy wybór ryby

Ponad 40 zł za kilogram. Tyle kosztuje kalafior

Dziennik Fakt przytoczył historię pewnej kobiety, która zrobiła zakupy w Biedronce. Cena kalafiora obniżona była w tedy z 12,99 zł do 6,99 zł. Kobieta kupiła go jednak finalnie za 23 zł. Cena 6,99 zł okazała się bowiem ceną nie za główkę warzywa, a za kilogram. 

W takim przeliczeniu, kilogram kalafiora bez promocji kosztowałby 42,87 zł. W innych marketach ceny kalafiora wyglądają podobnie. Warzywo przebiło nawet cenę papryki, czy pomidorów malinowych.

Dlaczego cena kalafiora jest tak wysoka?

W porównaniu z ceną kalafiora z listopada ubiegłego roku do marca, cena wzrosła aż o 256%. Głównym powodem jest gwałtowny wzrost kosztów upraw warzyw wynikający z inflacji oraz złe warunki pogodowe.

Zimą i wczesną wiosną kalafior sprowadzany jest do Polski przede wszystkim z Hiszpanii. Jest jednak szansa, że gdy pojawią się nowalijki i polskie warzywa, cena kalafiora spadnie.

Dlaczego warto jeść jedno jabłko dziennie? Dietetyk wyjaśnia. Korzyści są niesamowite. Kupujesz dziecku jajka cukrowe na Wielkanoc? Sprawdź, jaki mają skład. Są niebezpieczne. Bosacka apeluje do rodziców.

kalafior.jpg
canva/Langan