Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego niektóre jajka mają po 2 żółtka? Powód jest inny niż myśli większość
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 03.03.2023 09:07

Dlaczego niektóre jajka mają po 2 żółtka? Powód jest inny niż myśli większość

dwa żółtka w jednym jajku
Canva / casafacilefelice

Na pewno wielu z Was trafiło choć raz w życiu na jajko z podwójnym żółtkiem. Taki widok zawsze jest sporym zaskoczeniem. Niektórzy wahają się, czy produkt z taką nadprogramową zawartością jest bezpieczny do spożycia. Potwierdzamy- podwójne żółtko w jajku można jeść bez najmniejszych obaw.

Błędne opinie na temat pochodzenia podwójnego żółtka w jajkach

Przez wiele lat podwójne żółtko w jajkach uważane było za coś nieprawidłowego. Pojawiały się głosy, że jest wynikiem antybiotyków stosowanych na fermach kurzych, skąd pochodzi produkt. Uspokajamy, że podobne podejrzenia są zupełnie bezzasadne. Powstaniu takiego żółtka nie towarzyszy obecność leków ani innych wątpliwych preparatów.

Jajka z podwójnym żółtkiem nie są bynajmniej znakiem obecnych czasów i masowej hodowli. Podobny ewenement można spotkać także w małych przydomowych gospodarstwach. Świadczy to o tym, że zjawisko jest jak najbardziej naturalne. Jego wyjaśnienie znajdziecie w poniższym tekście. 

 

2 błędy i ryba traci najcenniejsze właściwości. Popełniamy je nagminnie

Jaki jest powód powstawania w jajkach podwójnego żółtka?

Podwójnego żółtka w jajku nie należy się obawiać. Jego obecność jest spowodowana naturalnym cyklem życiowym kury. Ewenement spotykany jest w przypadku 2 grup zwierząt. Co konkretnie generuje wytworzenie się w jajkach podwójnego żółtka? 

Za dodatkowe żółtko odpowiada gospodarka hormonalna danej kury. Osobliwe zjawisko spotykamy w jajkach od kur bardzo młodych lub tych, które niedługo utracą swoją zdolność do rozrodu. Nie ma ono żadnego związku ze stosowanymi lekami ani mutacją.

Niektóre zagraniczne firmy z podwójnego żółtka robią nawet biznes. Z jajek wybierają te niosące dodatkowy bagaż i sprzedają je za wyższą cenę. Sprawdzenie zawartości każdego z jajek możliwe jest dzięki naświetlaniu pod odpowiednim oświetleniem. Następnie pakowane są one w zbiorcze opakowania i sprzedawane z gwarancją posiadania dwóch żółtek.

Jajko z podwójne żółtkiem bez obaw możemy zużyć do ciasta, lub przygotować z niego jajecznicę. Pamiętajmy przy tym o jednej kwestii. Podwójne żółtko zwiera w sobie podwójną dawkę witamin i innych składników odżywczych, w tym tłuszczu i cholesterolu. Informacja ta ważna jest przede wszystkim dla osób szczegółowo monitorujących swoją dietę.

 

Co według przesądów oznaczają jajka z podwójnym żółtkiem?

W dawniejszych czasach jajka z podwójnym żółtkiem nie wzbudzały żadnych obaw. Niemniej nadal stanowiły nie lada sensację. Każdy mieszkaniec miasta czy wsi chciał trafić na taki właśnie egzemplarz. Powodem były lokalne wierzenia.

Jajka o podwójnym żółtku traktowane były jako talizman. Szczęściem miała zostać obdarzona osoba, która takie jajko otworzyła. Do dziś możemy spotkać podobne opinie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Być może niektórzy z Was słyszeli coś podobnego od własnej babci.

Niektóre przesądy podają, że jajko z dwoma żółtkami przepowiada nadchodzące narodziny bliźniąt. Nieco zmodyfikowana wersja mówi, że zwiastuje ono liczne potomstwo w danej rodzinie. Jak widać na przytoczonych przykładach niezwykłe jajka kojarzone były dobrze i nie stanowiły żadnych powodów do obaw. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące koloru skorupki jaj. W nadchodzących miesiącach przygotujmy się na kolejne podwyżki tego produktu spożywczego.

jajko na twardo.png
Canva / PicturePartners