Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nie zapomnij przykryć garnka, gdy gotujesz rosół. Ta zasada jest kluczowa
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 13.10.2024 15:17

Nie zapomnij przykryć garnka, gdy gotujesz rosół. Ta zasada jest kluczowa

rosół
Fot. Shutterstock/ungwar

Rosół lubi jeść wielu z nas i czasem pojawia się pytanie. Czy rosół gotować pod przykryciem, czy bez? Przykrycie garnka jest bardzo istotne, ale tylko do pewnego momentu. Poniżej wyjaśniamy szczegóły. 

Jak gotować rosół?

Rosół jest lubiany i często gotowany w Polsce. Smakuje, rozgrzewa i leczy podczas przeziębienia. Jadamy go w niedziele, na co dzień i od święta. To zupa, którą nazywa się królem polskich zup. Każdy, kto zajmuje się kuchnią, ma swój sposób na gotowanie rosołu.

 Jednak szczególnie osoby, które stawiają pierwsze kroki w kuchni, mogą zastanawiać się nad pewną kwestią. Czy rosół gotować pod przykryciem czy bez? Rosół powinno się gotować pod przykryciem do momentu zagotowania się zupy. Potem trzeba zdjąć przykrywkę. Tę wyjątkową zupę gotujemy na minimalnym ogniu. 

rosół
Fot. Canva/arfo
Koniec z niedzielami niehandlowymi? 13 października wiele sklepów jest otwartych

Rosół gotuj pod przykryciem

Proces gotowania rosołu jest długi. Może trwać nawet 3-4 godziny. Jednak efekt jest wart czekania na zupę. Zaleca się też, by nie używać w ogóle pokrywki, ale co chwilę doglądać rosół. Trzeba zbierać szumowiny i ma to szczególne znaczenie w pierwszej fazie gotowania. Gotowanie rosołu wymaga czasu, a przykrycie go pokrywką przyspiesza cały proces.

Jednak z przykrycia można skorzystać  na początku gotowania. Kucharze radzą, by jak najkrócej korzystać ze stosowania przykrywek podczas gotowania rosołu. Warzywa trzeba dodać do rosołu w trakcie gotowania, a nie na początku. Dlatego pamiętajmy, by też na początku użyć przykrywki, tylko do momentu zagotowania. 

Warto wybrać odpowiedni garnek

Odpowiedni garnek ma znaczenie w procesie gotowania rosołu. Dlatego należy sięgnąć po garnek o grubym i wielowarstwowym dnie. Wpłynie on na równomierne rozprowadzenie się ciepła. Osoby, które borykają się z alergią, powinny wybierać garnki emaliowane.  

Nie zawierają one niklu i chromu, które mogą uczulać. Te zasady sprawią, że rosół wyjdzie nam esencjonalny i o wyjątkowym smaku. Taką zupę cała rodzina zje nie tylko podczas niedzielnego obiadu. Pisaliśmy o znalezieniu wyjątkowego grzyba w Kostrzynie. Polecaliśmy przepis na smaczne zapiekane gołąbki. 

rosół
Fot. Canva/Munole