Dlaczego nie należy przechowywać ziemniaków obok cebuli?
Ziemniaki to uniwersalne warzywo, na którego podstawie można ugotować setki najróżniejszych dań. Bulwy te zadomowiły się w kuchniach całego świata, jednak to kultura zachodnia posiada najwięcej przepisów, w których wykorzystuje się kartofle.
Dawniej odpowiedni sposób przechowywania żywności był koniecznością - nie było do niej wtedy tak łatwego dostępu i mało kto mógł sobie pozwolić, aby zimowe zapasy tak po prostu się zepsuły. Brak szklarni sprawiał, że warzywa były sezonowymi przyjemnościami, dlatego dbano o nie znacznie bardziej niż obecnie.
Jak przechowywać ziemniaki?
Dzisiaj cuda technologiczne, takie jak lodówka czy wymieniona wyżej szklarnia sprawiły, że produkty spożywcze są znacznie tańsze i łatwiejsze w magazynowaniu. Jeśli jednak wrzucasz bulwy do lodówki, lub trzymasz je z cebulą, popełniasz ogromny błąd.
Jak czytamy na portalu kalendarzrolnikow.pl ziemniaki najlepiej będą się czuły w ciemnym i chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Wilgotne powietrze w lodówce źle wpływa na ich konsystencję i smak. Ziemniaki warto przechowywać w bawełnianej lub papierowej torbie, która oddycha.
Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie towarzystwo dla ziemniaków. Decyzja o trzymaniu ich z cebulą jest wyjątkowo zła - cebula, podobnie jak wiele innych warzyw i owoców, wydziela duże ilości etylenu. Gaz ten przyspiesza dojrzewanie, przez co rośliny znacznie szybciej się psują.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy jak Anna Lewandowska gotowała dla swojego męża w przeszłości. W tym tekście z kolei zdradzamy sposoby na zrobienie krokietów tak, aby te nie pękały.
Cebulę włóż do rajstopy, a marchewkę owiń mokrym ręcznikiem kuchennym
Taka porada może zaskakiwać, ale naprawdę działa. Swobodny dostęp do powietrza i suche środowisko sprawiają, że cebula ma znacznie wydłużony termin przydatności do spożycia. Dzięki cienkiemu materiałowi, warzywo to może wytrwać nawet kilka miesięcy.
Jeśli kupiłeś zbyt wiele marchewek czy pietruszek, nie załamuj się. Wystarczy, że odetniesz od nich część z natką, a następnie owiniesz w papierowy ręcznik kuchenny. Teraz wystarczy tylko spryskać je wodą, a korzenie będzie można przechowywać nawet 1 tydzień w lodówce.
Mając dużą kiść bananów, owiń ich ogonki folią aluminiową w szczelny sposób. Dzięki temu owoce znacznie dłużej będą dojrzewać - dlatego budząc się rano nie doświadczysz szoku, widząc całkowicie czarne i miękkie banany.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: tygodnikprogram.com; kalendarzrolnikow.pl