Jak smażyć krokiety, aby nie popękały?
Krokiety sprawiają wrażenie banalnie prostej potrawy. Ot, zwykły zawinięty naleśnik w panierce, który jest faszerowany dodatkami. Niestety, w trakcie przygotowywania tego dania można popełnić kilka błędów, które zniszczą całą włożoną pracę.
Wpadkę zaliczyć można już na samym początku podczas robienia ciasta na naleśniki. Zła konsystencja, nieodpowiednie proporcje składników czy nawet zbyt długie i energiczne mieszanie - każda z nich może zaważyć na jakości przyszłych krokietów.
Jak zrobić doskonałe krokiety?
Podstawą jest zdecydowanie konsystencja ciasta. Powinna ona przypominać śmietankę kremówkę 30% - taka gęstość będzie się idealnie rozpływać na patelni, a przy okazji sformuje wystarczająco sztywne ciasto, które utrzyma kształt i formę po usmażeniu.
Aby uchronić się przed widmem pękających krokietów, należy mieć pewność, że naleśniki nie są zbyt grube. Im grubsze placuszki, tym są mniej elastyczne i podczas rolowania, mogą pękać. W tym wypadku konieczna jest wprawa, która przychodzi wraz z wieloma usmażonymi naleśnikami i zwiniętymi krokietami.
Podczas smażenia warto pamiętać, aby korzystać ze średniego lub małego palnika. Zbyt duży płomień może wywołać przywieranie ciasta do patelni. Jeśli mimo wszystko ciągle się przyklejają, dodaj 1 łyżkę oleju do ciasta - ten trik dodatkowo zwiększy jego elastyczność i zmniejszy ryzyko pękania.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy recepturę na najbardziej delikatne i aksamitne ciasto do pierogów. W tym tekście z kolei zdradzamy korzyści, które można czerpać z picia jednej szklanki zsiadłego mleka dziennie.
Źródło: isrgil, Getty Images Pro
Przepis na najlepsze ciasto naleśnikowe na krokiety
Składniki:
300 g mąki
2 szklanki mleka
3 jajka
1 szklanka wody niegazowanej
sól
pieprz
Jajka przemyj pod bieżącą wodą i wbij je do miski. Przed dodaniem innych składników dokładnie je roztrzep. Dzięki temu ciasto będzie bardziej sprężyste i znacznie lepiej zachowa swoją strukturę. Do jajek wsyp przesianą mąkę, wlej mleko oraz wodę. Dopraw całość pieprzem i solą.
Wymieszaj ciasto rózgą, uważając, aby nie przesadzić - zbyt mocny gluten, który zwiększa swoją siłę podczas mieszania, sprawi, że naleśniki będą pękać. Gdy ciasto będzie wymieszane, wylewaj jego porcje na delikatnie naoliwioną patelnię. Smaż z obu stron na złoty kolor.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuchnia.wp.pl; okolicepalnika.pl