Przepis na staropolski żurek
Smakowity żurek jest jednym z klasyków naszej rodzimej kuchni. Przeważnie przygotowujemy go na bazie mięs, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zupę zrobić w wersji wegetariańskiej. Specjał przypadnie do gustu wielbicielom swojskich smaków.
Żurek w niecodziennej odsłonie
Żurek należy do grona smakołyków, które na stałe wpisały się w naszą kulinarną kulturę. W każdym domu przygotowuje się go odrobinę inaczej. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis od samej Magdy Gessler. Tym razem żurek będzie bezmięsny, jednak wzbogacimy go o wyjątkowe grzyby.
Żurek z borowikami za sprawą grzybów zyska wiele cennych składników odżywczych. Uwielbiane leśne specjały są dobrym źródłem witamin z grupy B. Oczywiście należy sięgać tylko po sprawdzone odmiany borowików, ponieważ niektóre gatunki są trujące. Na szczęście te dostępne w sklepach nie muszą wzbudzać naszych obaw.
Pyszny żurek przeważnie kojarzy nam się z typowo mięsną potrawą. Okazuje się, że tego typu dodatki wcale nie są konieczne. Wspomniane wyżej grzyby mogą je zastąpić. Smak uzupełni niepowtarzalna mieszanka składników.
Przepis na żurek w staropolskiej odsłonie jest bardzo prosty. Każdy powinien sobie z nim poradzić bez większych problemów. Zanim przystąpimy do przygotowywania naszej zupy, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie składniki.
2 l bulionu warzywnego
300 ml zakwasu żytniego
200 g mrożonych lub suszonych borowików
100 g mrożonych lub suszonych podgrzybków
2 liście laurowe
3 ząbki czosnku
5 g papryki wędzonej w proszku
5 g majeranku
2 g lubczyku
4 ziarna pieprzu
4 ziarna ziela angielskiego
5 g tartego chrzanu
ziemniaki
marchewka
pietruszka
jajka na twardo
masło
(Canva.com / fired1991)
Pyszny żurek zachwyci domowników
Na początku grzyby rozmrażamy lub namaczamy. Kiedy już będą miały odpowiednią konsystencję, kroimy je na mniejsze kawałki. Podsmażamy je na maśle razem z ząbkami czosnku. Marchewkę i pietruszkę ścieramy na tarce o średnich oczkach i dodajemy do reszty składników.
Po kilku minutach do mieszanki wlewamy bulion i dodajemy przyprawy. Całość gotujemy na małym ogniu. Zupa powinna cały czas delikatnie pykać. Ziemniaki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Dodajemy je do wywaru. Wszystko podgrzewamy przez około 30 minut.
Na koniec żurek wzbogacamy o zakwas i chrzan. Specjał najlepiej serwować z jajkiem na twardo. Domownicy nie będą mogli się oprzeć i momentalnie wyczyszczą talerze. Żurek możemy wzbogacić dodatkowo o podsmażony roślinny zamiennik kiełbasy. Warto wiedzieć, jakie zalety ma kultowa zupa.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Poradnik Zdrowie; Przepisy