Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Strzelczyk przypomniał wszystkim o zapomnianej zupie. Jej smak zwala z nóg
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 17.05.2023 14:16

Strzelczyk przypomniał wszystkim o zapomnianej zupie. Jej smak zwala z nóg

zupa modyrda
YouTube/@ODDASZFARTUCHA

Zupa modyrda może nazywa się dziwnie, ale za to obłędnie smakuje. To prawdziwie tradycyjny i regionalny smak. Zupa oparta jest na wywarze z kurczaka i kaczki. Potrzebne są też ziemniaki i kapusta. Smak i aromat to wyjątkowy walor tej pysznej zupy. Warto wypróbować tę zapomnianą już strawę. Przepis na nią jest prosty. 

Zupa modyrda- poznaj zapomniany smak

Zupa modyrda to powrót do nieco zapomnianych, regionalnych smaków. Nazwa może dziwić, ale smak już zachwyci każdego smakosza. Ta zupa jest lubiana w wielu regionach Polski. Warzywa takie jak kapusta i ziemniaki pełne są witamin i minerałów. Spora ilość mięsa i wywaru z niego w zupie to z kolei doskonałe źródło białka. 

Zupa modyrda tak jak jest pyszna, tak samo jest prosta w przygotowaniu. Tomasz Strzelczyk wrócił do tej zapomnianej zupy za namową pani z Koła Gospodyń Wiejskich z rejonu Wielkopolski. W każdym z regionów w Polsce ta zupa może być nieco inaczej przygotowywana. Recepturę znają gospodynie.

Zamówił w najgorszym McDonaldzie w Polsce. Przeżył szok gdy spróbował lodów i coli

Jak przygotować zupę modyrda?

Składniki:

  • 2 kurze ćwiartki
  • kurze skrzydełka
  • kacze udo
  • kawałek wołowiny
  • 3 liście laurowe
  • ziele angielskie
  • pieprz
  • kawałek kapusty
  • marchewka
  • 2 jajka
  • sól
  • 3 cebule

Do garnka wrzucamy mięso, przyprawy, kapustę i marchewkę. Wywar gotujemy bardzo powoli. W tym czasie przygotowujemy ciasto na kluseczki. Wbijamy jajka do miseczki, dodajemy sól, mieszamy wszystko razem i dodajemy mąkę. Robimy to po trochę i kontrolujemy gęstość ciasta. 

Gdy chcemy uzyskać bardziej twarde ciasto, to robimy je bardziej twarde. Natomiast, gdy chcemy bardziej delikatne, to ciasto musi być miękkie. Cebulę i ziemniaki kroimy. Podsmażamy cebulę na maśle. Wszystko wrzucamy do garnka i gotujemy jeszcze przez 20 minut. Na końcu doprawiamy solą. Mięso wyjmujemy, podobnie robimy z cebulą. Robimy kluski, dodajemy lubczyk.

Zupa modyrda, czyli swojski rosół

Tomasz Strzelczyk nazywa zupę modyrda- swojskim, regionalnym rosołem. Kucharz podkreśla, że zupa ma niesamowity smak. Bogactwo warzyw miesza się z wyśmienitym wywarem mięsnym. Mimo dużej ilości mięsa i smażenia cebuli na maśle, zupa smakuje wyjątkowo lekko. Nie jest trudna w przygotowaniu, a za to pyszna.

Zupa modyrda daje wiele możliwości kulinarnych. Możemy ją dowolnie modyfikować w zależności od upodobań. Śmiało spróbujmy wersji z innymi warzywami, czy z dodatkiem innych przypraw. To smaczne danie pozwoli jeszcze lepiej nam poznać polską kuchnię, a ta smakuje wybornie. Jakiś czas temu pisaliśmy o zupie rodem z PRL-u.  Podawaliśmy też sprawdzony patent na inną pyszną zupę.

zupa modyrda

Źródło: YouTube/@oddaszfartucha