Polacy masowo dodają to warzywo do rosołu, a dietetyk załamuje ręce. Omijaj szerokim łukiem
Rosół jest jedną z najbardziej lubianych zup w Polsce. Każdy ma swój sposób na gotowanie rosołu. Zwykle w garnku ląduje warzywo, które dodaje wyjątkowego smaku tej zupie. Okazuje się, że może być szkodliwe dla zdrowia.
Rosół uwielbiany przez Polaków
Czy lubisz rosół? Większość Polaków przepada za tą zupą. Apetyczna, esencjonalna i rozgrzewająca jest jedzona na co dzień i od święta. Chętnie sięgamy po talerz tej zupy, gdy dokucza nam przeziębienie. Każdy ma swój sposób na gotowanie rosołu. Nie brakuje w nim mięsa i pysznych warzyw.
Przeważnie też w garnku ląduje opalana nad ogniem cebula. To od niej też zależy ten wyjątkowy smak rosołu. Jednak jak się okazuje, tak przyrządzana cebula może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Dietetyk ostrzega przed dodawaniem jej do rosołu.
Zawiń jajka w folię i włóż do zamrażarki. Nie uwierzysz, co z tego wyjdzieTego nie dodawaj do rosołu
Opalana cebula dodaje rosołowi smaku i zapewnia piękny kolor. Choć przepisów na rosół jest bez liku, to zwykle znajdziemy w nich opalaną cebulę. To bardzo popularny składnik, który dodajemy do rosołu. Jednak Baszar El-Helou dietetyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH- Państwowego Instytutu Badawczego powiedział w rozmowie z portalem poradnikzdrowie.pl:
Jeśli przypieczona cebula trafi do rosołu, to razem z nią przechodzą do potrawy takie toksyczne związki jak akrylamid, który kumuluje się w organizmie i może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
Czy zatem nie dodawać opalanej cebuli do rosołu? Ten składnik wpływa na smak i kolor zupy, ale warto z cebuli usunąć przypalone części. Niektórzy kucharze, którzy dbają o zdrowie, decydują się na inny zabieg. Nie obierają cebuli, ale dokładnie myją i wrzucają z łupiną do rosołu. Smak i kolor rosołu gwarantowany.
Co znajduje się w opalanej cebuli?
Podczas opalania cebuli powstaje akrylamid. Jest to związek chemiczny, który wytwarza się, gdy smażymy, zapiekamy i pieczemy produkty skrobiowe. Akrylamid znajdziemy w takich produktach jak kawa, chipsy ziemniaczane, frytki, pieczywo, herbatniki i ciastka.
Niestety nie można wyeliminować tego związku z produktów skrobiowych, które poddajemy obróbce termicznej. Ważne jest, żebyśmy nie przypalali produktów. Dbajmy o to, by potrawy miały złoty, rumiany kolor, a nie były spalone. Do rosołu dodawajmy cebulę bez spalonych fragmentów. Pisaliśmy o tym, jak najlepiej przygotować koperek na zimę. Radziliśmy, jak zrobić lody w wafelku.
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl