Smakosze.pl
Dlaczego rosół kwaśnieje?

canva/gbh007

1 błąd i rosół skwaśnieje. Przestrzegały przed nim nasze babcie

30 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Wiemy, dlaczego rosół kwaśnieje. Jedna prosta sztuczka pozwoli wam uniknąć kulinarnej wpadki. Wystarczy wyjąć z zupy warzywa, a przede wszystkim pora i cebulę, bezpośrednio po jej ugotowaniu. Sekret naszych babć sprawi, że danie będzie pyszne znacznie dłużej.

Przyrządzanie rosołu potrafi zaskoczyć. Jeśli na czas nie wyjmiemy z dania pora i cebuli, zupa może się zepsuć. O tym szczególe pamiętały nasze babcie i dlatego potrawa w ich wykonaniu zawsze smakowała znakomicie. Co jednak dzieje się z rosołem, w którym warzywa pozostaną? Wyjaśniamy.

Ile kaw można pić dziennie?

Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego rosół kwaśnieje?

Niektórzy wierzą, że przyczyną szybkiego psucia się zupy jest przyrządzanie jej podczas burzy. Powtarzane wielokrotnie stwierdzenie jest jednak mitem. Za kwaśnienie dania odpowiadają substancje zawarte w porze i cebuli, które z czasem zmieniają jego smak.

Wyjęcie warzyw tuż po przyrządzeniu pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Najlepiej usunąć od razu wszystkie i przecedzić płyn. Wtedy będziemy mieli pewność, że zupa będzie smakować tak, jak w momencie zakończenia gotowania.

Co jeszcze pozwoli zachować smak rosołu?

Warto wiedzieć, że również podgrzewanie nieodcedzonego rosołu, który nieco ostygł na kuchence, nie jest dobrym pomysłem. Warzywa będą dłużej „pracowały”, modyfikując smak dania.

Dobrą praktyką jest też odgrzewanie pojedynczych porcji rosołu, jeśli wiemy, że nie zjemy od razu całej zawartości garnka. Jest to nie tylko szybsze, ale też korzystniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa spożycia potrawy — dokonujemy mniejszej liczby gwałtownych zmian temperatury.

Po sprawdzone przepis na rosół zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule znajdziecie pyszny patent na rozgrzewającą wersję dania z ostrą papryką. Być może też spodoba się wam bezmięsna odsłona tej tradycyjnej zupy. Jest lekka i niezwykle aromatyczna.

Wiemy, dlaczego rosół kwaśnieje

canva/FoodieMedia

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: smakdnia

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak długo należy gotować grzyby?

Porady

Jak długo należy gotować grzyby? 1 szczegół jest kluczowy

Czytaj więcej >
jadalne kasztany

Porady

Wyborny przysmak już zagościł w polskich sklepach. 1 błąd i kulinarna klapa gotowa

Czytaj więcej >
kawa z miodem

Porady

Cukier do kawy? Zapomnij. Miód sprawdzi się znacznie lepiej. Zanim go dodasz, pamiętaj o 2 zasadach

Czytaj więcej >

Porady

Jak pozbyć się gorzkawej skórki z orzechów? Poznaj 3 sprawdzone sposoby

Czytaj więcej >

Porady

Jak mrozić grzyby? Prosty sposób na utrwalenie leśnych skarbów

Czytaj więcej >
jak szybko obrać ziemniaki

Porady

Jak szybko obrać ziemniaki? Mamy niezawodny sposób. Nie potrzebujesz nawet noża

Czytaj więcej >