Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > 1 błąd i rosół skwaśnieje. Przestrzegały przed nim nasze babcie

1 błąd i rosół skwaśnieje. Przestrzegały przed nim nasze babcie

Dlaczego rosół kwaśnieje?
canva/gbh007

Wiemy, dlaczego rosół kwaśnieje. Jedna prosta sztuczka pozwoli wam uniknąć kulinarnej wpadki. Wystarczy wyjąć z zupy warzywa, a przede wszystkim pora i cebulę, bezpośrednio po jej ugotowaniu. Sekret naszych babć sprawi, że danie będzie pyszne znacznie dłużej.

Przyrządzanie rosołu potrafi zaskoczyć. Jeśli na czas nie wyjmiemy z dania pora i cebuli, zupa może się zepsuć. O tym szczególe pamiętały nasze babcie i dlatego potrawa w ich wykonaniu zawsze smakowała znakomicie. Co jednak dzieje się z rosołem, w którym warzywa pozostaną? Wyjaśniamy.

Dlaczego rosół kwaśnieje?

Niektórzy wierzą, że przyczyną szybkiego psucia się zupy jest przyrządzanie jej podczas burzy. Powtarzane wielokrotnie stwierdzenie jest jednak mitem. Za kwaśnienie dania odpowiadają substancje zawarte w porze i cebuli, które z czasem zmieniają jego smak.

Wyjęcie warzyw tuż po przyrządzeniu pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Najlepiej usunąć od razu wszystkie i przecedzić płyn. Wtedy będziemy mieli pewność, że zupa będzie smakować tak, jak w momencie zakończenia gotowania.

Co jeszcze pozwoli zachować smak rosołu?

Warto wiedzieć, że również podgrzewanie nieodcedzonego rosołu, który nieco ostygł na kuchence, nie jest dobrym pomysłem. Warzywa będą dłużej „pracowały”, modyfikując smak dania.

Dobrą praktyką jest też odgrzewanie pojedynczych porcji rosołu, jeśli wiemy, że nie zjemy od razu całej zawartości garnka. Jest to nie tylko szybsze, ale też korzystniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa spożycia potrawy — dokonujemy mniejszej liczby gwałtownych zmian temperatury.

Po sprawdzone przepis na rosół zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule znajdziecie pyszny patent na rozgrzewającą wersję dania z ostrą papryką. Być może też spodoba się wam bezmięsna odsłona tej tradycyjnej zupy. Jest lekka i niezwykle aromatyczna.

Wiemy, dlaczego rosół kwaśnieje
canva/FoodieMedia

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: smakdnia