Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Bez ziemi i doniczki. Jest o wiele łatwiejszy sposób na domowy szczypiorek
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 18.04.2023 20:35

Bez ziemi i doniczki. Jest o wiele łatwiejszy sposób na domowy szczypiorek

własnoręcznie wyhodowany szczypiorek
Canva / Valdis Veinbergs

Chcesz mieć stały dostęp do świeżego szczypioru? Wyhoduj go samodzielnie. Nie potrzebujesz ogródka, ani nawet doniczki z ziemią. Wystarczy Ci słoik z wodą i dorodna cebula.

Hodowanie własnego szczypiorku jest prostsze, niż mogłoby się wydawać

Nie ma nic przyjemniejszego, niż używanie w kuchni owoców własnej pracy. Świeży szczypiorek ścięty własnoręcznie i dodany do potrawy smakuje tysiąc razy lepiej, niż sklepowy odpowiednik. Czy wiesz, że możesz go wyhodować przy minimalnym wysiłku i włożonych środkach? Po prostu weź słoik, włóż do niego cebulę i czekaj na efekty.

Świeża zielenina to źródło cennych witamin. Dostarczy nam także soli mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zamiast biec za każdym razem do sklepu po szczypiorek, lepiej załóż swoją domową hodowlę. Nie zajmie dużo miejsca i nie przysporzy pracy, a zaoszczędzi sporo czasu i oczywiście funduszy.

Polacy uwielbiają tę słodycz. Trudno uwierzyć ile zjadamy jej rocznie

Jak w prosty sposób wyhodować szczypiorek w domu?

Pędzenie cebuli, czyli pobudzanie jej do ponownego wzrostu poza okresem wegetacji to znana i często stosowana praktyka. Warzywo nie potrzebuje wtedy idealnej temperatury ani specjalnego dostępu do światła. Dzięki temu uzyskanie zielonego, apetycznego szczypiorku jest w zasięgu każdego amatora dobrego jedzenia.

Najpopularniejszym sposobem hodowania szczypiorku jest zasadzenie cebuli w ziemi. My znamy jednak znacznie łatwiejszą metodę. Cebula doskonale będzie się czuła w zwykłym słoiku z wodą. To minimum zachodu i maksimum korzyści.

Wielkość słoika dobierz do cebuli tak, aby opierała się na brzegach naczynia. Następnie nalej do niego wody. Płynu powinno być tyle, by sięgały do niego jedynie korzenie warzywa. Na koniec słoik stawiamy na kuchennym blacie.

Wodę w słoiku trzeba systematycznie uzupełniać. Cebula musi niezmiennie dotykać korzeniami do jej powierzchni. Już po kilku dniach zacznie z niej wyrastać szczypiorek, który od razu możemy ścinać i wykorzystywać do swoich kulinarnych celów.

 

Jaką cebulę najlepiej wybrać do pędzenia szczypioru?

Cebulę przeznaczoną do pędzenia szczypiorku możesz bez problemu nabyć w sklepie. Musi ona jednak spełniać określone wymagania. Tylko ładne i apetyczne warzywo da nam gwarancję wyhodowania soczystego i smacznego szczypiorku.

Do pędzenia szczypiorku wybierz cebule o zdrowym wyglądzie. Nie mogą mieć na sobie oznak uszkodzeń ani podejrzanych plam. Niedopuszczalne są także wszelkie objawy chorobowe oraz ślady bytności szkodników.

Cebula wybrana do hodowania szczypiorku nie może być przesuszona. Najlepiej, jeśli warzywo zaczęło już puszczać zielone listki. Dodatkowo powinno wyglądać na dojrzałe i dobrze wyrośnięte. Nie jest to jednak jednoznaczne z jego dużymi rozmiarami.

Cebule rosnące w gruncie o bączastych szyjkach także nadają się do pędzenia szczypiorku. Takie warzywa nie mogą być przechowywane, gdyż nie zasychają we właściwy sposób, przez co są podatne na gnicie. Zamiast się ich pozbywać, lepiej wykorzystać je do domowej hodowli szczypiorku. Nie dość, że unikamy marnowania żywności, to jeszcze zyskujemy apetyczną zieleninę. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące kiełkującego czosnku. Świeżo ścięty szczypior uświetni pyszną pastę rybną.

cebula ze szczypiorkiem.png
Canva / Ira1609
Tagi: Cebula Kuchnia