Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy można jeść kiełkujący czosnek? Łatwo o błąd, rozwiewamy wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.03.2023 13:55

Czy można jeść kiełkujący czosnek? Łatwo o błąd, rozwiewamy wątpliwości

czy kiełkujący czosnek jest szkodliwy?
canva/niknak99

Zostawiłaś czosnek w szafce i zaczął kiełkować? Pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj. Kiełkujące warzywo jest jeszcze zdrowsze. Szczypiorek z czosnku będzie świetnym dodatkiem do past kanapkowych i innych dań.

Czosnek. Zdrowy i smaczny dodatek do wielu potraw

Wszyscy wiemy, że kiełkujące ziemniaki wydzielają silne toksyny i nie możemy ich jeść, ponieważ możemy się zatruć. Czosnek, szczególnie o tej porze roku, również szybko kiełkuje. Wystarczy, że zostawimy go na dwa- trzy dni w kuchennej szafce i zauważymy malutkie pędy.

Wiele osób uważa, że kiełkujący czosnek, podobnie jak ziemniaki, może być szkodliwy. Nic bardziej mylnego. Czosnek, który kiełkuje możemy śmiało jeść razem z całym szczypiorkiem, który wyrósł z główki.

Czosnek jest świetnym dodatkiem do wielu dań. Zupa z czosnku smakuje rewelacyjnie i jest bardzo zdrowa. Z warzywa często robimy także domowe syropy na kaszel, przeziębienie i grypę. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć czosnek do diety. Na efekty nie będziesz musiała długo czekać.

Wymieszaj z musztardą francuską i zalej nią kapustę pekińską. Surówka będzie smakować jak marzenie

Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Niektórzy uważają, że kiełkujący czosnek jest szkodliwy, wydziela toksyny i psuje smak dań. Badania wykazują jednak, że czosnek, który wypuszcza pędy jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Szczypiorek z czosnku ma więcej przeciwutleniaczy niż cała główka warzywa.

Kiełkujący czosnek możemy więc jeść spokojnie. Szczypiorek warto dodać do twarożku, kanapek i innych potraw. Ma nieco ostrzejszy smak niż szczypiorek z cebuli. Doskonale podkreśla smak i aromat.

Dlaczego warto włączyć czosnek do diety?

Czosnek jest jednym z najsilniejszych, naturalnych antybiotyków. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Czosnek jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, wszystkich witamin z grupy B, witaminy C, A, a także potasu, fosforu i wapnia.

Regularne jedzenie czosnku zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Wzmacnia układ odpornościowy, przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia w przypadku przeziębień, grypy i innych chorób. 

Ponadto czosnek wzmacnia cały układ nerwowy, pamięć, koncentrację. Działa zbawiennie na cały układ wieńcowy. Reguluje ciśnienie i produkcję krwi, a także zmniejszenia ryzyko zawału, miażdżycy i nadciśnienia, a to tylko niektóre z jego zalet.

Co oznacza biały nalot na miodzie?  Do diety koniecznie włącz również ryby. Tu poznasz rybę, która smakuje jak łosoś, jest równie zdrowa, a o wiele tańsza. Sprawdź, jak ją przygotować.

czosnek.jpg
canva/congerdesign z Pixabay