Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Największy błąd w przechowywaniu miodu. Przez niego traci, co najcenniejsze
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 16.11.2022 17:51

Największy błąd w przechowywaniu miodu. Przez niego traci, co najcenniejsze

Błąd w przechowywaniu miodu. Przez niego traci co najcenniejsze
canva/ DAPA Images

Miód należy przechowywać w odpowiednim miejscu i temperaturze. W przeciwnym wypadku straci wszystkie wartości odżywcze. Miód jest naturalnym lekarstwem, to jeden z najzdrowszych produktów. Czy miód może się zepsuć? Jak go przechowywać?

Miód jest świetnym dodatkiem do kawy, herbaty zimowej, ciast, dań głównych. Ten naturalny słodzik ma nieograniczony wpływ na nasze zdrowie. To bogactwo witamin i minerałów, między innymi witaminy C, witamin z grupy B, potasu, żelaza, magnezu. Miód jest również źródłem silnych antyoksydantów.

Związki te działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, a także zmniejszają ilość wolnych rodników odpowiedzialnych za powstawanie groźnych chorób, w tym chorób nowotworowych. Miód musi być jednak odpowiednio przechowywany, inaczej straci wszystkie wartości odżywcze.

Pamiętaj, że wysoka temperatura niszczy wszystkie wartości odżywcze, dlatego miód dodawaj do kawy i herbaty dopiero, kiedy lekko przestygną. Dodanie łyżeczki miodu do gorącego napoju to tylko walory smakowe, nie będzie w nim ani witamin, ani minerałów i antyoksydantów.

Miód po czasie może się skrystalizować i przejść ze stanu ciekłego w stały. To zupełnie normalny proces, który nie ma wpływu na jego smak i wartości odżywcze. W zależności od rodzaju miodu, proces krystalizacji zachodzi szybciej lub wolniej. Za krystalizację odpowiedzialny jest cukier, który znajduje się w produkcie.

Przechowujesz miód w lodówce, na parapecie lub w szafce blisko kuchenki? Popełniasz duży błąd

Miód musi być przechowywany w odpowiedniej temperaturze od 8 do 18 stopni C. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura powoduje utratę wszystkich wartości odżywczych tego przysmaku.

Nigdy nie przechowuj miodu w lodówce, w nasłonecznionym miejscu lub w kuchennej szafce znajdującej się blisko piekarnika, kaloryfera, czy kuchenki. Miód powinien stać w zacienionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 18 stopni i gdzie nie jest narażony na działanie promieni słonecznych.

Jak długo można przechowywać miód? Kiedy miód może się zepsuć?

Miód, jeśli został dobrze zebrany, jest zamknięty w szczelnym słoiku i stoi w miejscu, w którym panuje odpowiednia temperatura, zachowa smak i świeżość przez wiele lat. Jeśli na miodzie zauważysz jednak, że miód zmienił kolor, a na jego powierzchni wytworzyła się piana o zapachy drożdży, to znaczy, że miód nadaje się już wyłącznie do przygotowywania nalewek.

Fermentacja miodu może być spowodowana nieprawidłowym zbieraniem, przechowywaniem lub po kontakcie produktu z enzymami znajdującymi się w naszej ślinie. Nigdy nie wkładaj więc oblizanej łyżeczki do słoika z miodem, ponieważ go zepsujesz.

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Masz ochotę na pyszny deser z naturalnym słodzikiem? Tu poznasz przepis na wyśmienity miodownik z masą budyniową, nie ma lepszego ciasta na jesień.

miód
canva/oleksandranaumenko

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: