Smakosze.pl
miód

canva/ValentynVolkov

Jak sprawdzić czy miód jest prawdziwy? Potrzebujesz 1 przedmiotu

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Czy wiesz, jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Do tego celu potrzebujesz tylko jednego przedmiotu. Sięgnij mianowicie po zapałkę, a wkrótce przekonasz się, czy kupiłeś naturalny, pszczeli miód. Poznaj też inne, sprawdzone sposoby na rozpoznanie fałszowanego miodu.

Miód jest niezwykle zdrowym produktem, po który bardzo chętnie sięgamy. Niestety nie należy do najtańszych. Z tego powodu dla wielu osób atrakcyjna cena miodu jest bardzo kusząca. Nie zawsze jednak kryje się za nią prawdziwy, pszczeli produkt. Sprawdź, w jaki sposób poznać, czy miód jest prawdziwy.

ser żółty

Dlaczego ser żółty ma dziury? Co je wywołuje?

CZYTAJ DALEJ

Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego?

Prostym i jednoznacznym sposobem na wykrycie naturalnego miodu jest test zapałki. By go przeprowadzić, wystarczy zanurzyć zapałkę w miodzie, a potem spróbować ją odpalić. Jeśli miód jest prawdziwy, nie będziesz mieć problemu z zapaleniem zapałki.

Inny prosty test polega na nabraniu miodu na łyżkę, a potem powolnym laniu go na talerzyk. Jeśli miód będzie ściekał równomiernie i utworzy na talerzyku stożek, jest naturalny. Gdy jednak w czasie lania będzie się rwał i rozleje się równomiernie na talerzu, niestety jest to miód sztuczny.

By określić, czy miód jest prawdziwy, możesz też sięgnąć po szklankę z zimną wodą. Wlej do niej łyżeczkę miodu i obserwuj, jak szybko się rozpuszcza. Sztuczny miód rozpuści się momentalnie, a prawdziwy dopiero po dłuższym czasie i jeszcze po intensywnym mieszaniu.

Jeśli masz w domu jodynę, również przy jej pomocy możesz stwierdzić, czy miód jest naturalny. Do szklanki z wodą wlej łyżeczkę miodu i dodaj kilka kropel jodyny. Gdy po wymieszaniu płyn zabarwi się na niebiesko, oznacza to, że został zagęszczony skrobią.

Na co warto zwrócić uwagę kupując miód

Po pierwsze zawsze warto czytać etykiety. Gdy zauważysz, że w składzie miodu wyszczególniono glukozę lub fruktozowy syrop kukurydziany, nie jest to prawdziwy miód.

Na etykiecie warto też sprawdzić podaną masę miodu. Jeśli w litrowym słoiku jest ok. 1,4 kg miodu, to jest to miód naturalny. Sztuczny jest o wiele lżejszy.

Gdy natomiast zauważysz, że miód w słoiku zaczął krystalizować, będzie to dla ciebie dobry znak. Tylko naturalny, pszczeli miód ma taką zdolność. Krystalizacja najczęściej rozpoczyna się po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od jego zebrania.

Z naszej strony dowiesz się też, jak zrobić domowy miód z mniszka, a także, co oznacza biała piana w słoiku z miodem.

miód

miód

Źródło zdjęcia: canva/Detry26

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: pysznosci, gotowanie.onet

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pomidory

Produkty

Czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, odwieczna zagadka rozwiązana

Czytaj więcej >

Produkty

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czytaj więcej >
Czy mała papryka rosnąca w dużym warzywie jest bezpieczna dla zdrowia?

Produkty

Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?

Czytaj więcej >

Produkty

Biedronka poszła na całość. Za 20 zł kupisz produkty na pyszne spaghetti

Czytaj więcej >

Produkty

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

Czytaj więcej >

Produkty

Jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Lista najbardziej intrygujących pozycji ze świata

Czytaj więcej >