Jak sprawdzić czy miód jest prawdziwy? Potrzebujesz 1 przedmiotu
Czy wiesz, jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Do tego celu potrzebujesz tylko jednego przedmiotu. Sięgnij mianowicie po zapałkę, a wkrótce przekonasz się, czy kupiłeś naturalny, pszczeli miód. Poznaj też inne, sprawdzone sposoby na rozpoznanie fałszowanego miodu.
Miód jest niezwykle zdrowym produktem, po który bardzo chętnie sięgamy. Niestety nie należy do najtańszych. Z tego powodu dla wielu osób atrakcyjna cena miodu jest bardzo kusząca. Nie zawsze jednak kryje się za nią prawdziwy, pszczeli produkt. Sprawdź, w jaki sposób poznać, czy miód jest prawdziwy.
Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego?
Prostym i jednoznacznym sposobem na wykrycie naturalnego miodu jest test zapałki. By go przeprowadzić, wystarczy zanurzyć zapałkę w miodzie, a potem spróbować ją odpalić. Jeśli miód jest prawdziwy, nie będziesz mieć problemu z zapaleniem zapałki.
Inny prosty test polega na nabraniu miodu na łyżkę, a potem powolnym laniu go na talerzyk. Jeśli miód będzie ściekał równomiernie i utworzy na talerzyku stożek, jest naturalny. Gdy jednak w czasie lania będzie się rwał i rozleje się równomiernie na talerzu, niestety jest to miód sztuczny.
By określić, czy miód jest prawdziwy, możesz też sięgnąć po szklankę z zimną wodą. Wlej do niej łyżeczkę miodu i obserwuj, jak szybko się rozpuszcza. Sztuczny miód rozpuści się momentalnie, a prawdziwy dopiero po dłuższym czasie i jeszcze po intensywnym mieszaniu.
Jeśli masz w domu jodynę, również przy jej pomocy możesz stwierdzić, czy miód jest naturalny. Do szklanki z wodą wlej łyżeczkę miodu i dodaj kilka kropel jodyny. Gdy po wymieszaniu płyn zabarwi się na niebiesko, oznacza to, że został zagęszczony skrobią.
Na co warto zwrócić uwagę kupując miód
Po pierwsze zawsze warto czytać etykiety. Gdy zauważysz, że w składzie miodu wyszczególniono glukozę lub fruktozowy syrop kukurydziany, nie jest to prawdziwy miód.
Na etykiecie warto też sprawdzić podaną masę miodu. Jeśli w litrowym słoiku jest ok. 1,4 kg miodu, to jest to miód naturalny. Sztuczny jest o wiele lżejszy.
Gdy natomiast zauważysz, że miód w słoiku zaczął krystalizować, będzie to dla ciebie dobry znak. Tylko naturalny, pszczeli miód ma taką zdolność. Krystalizacja najczęściej rozpoczyna się po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od jego zebrania.
Z naszej strony dowiesz się też, jak zrobić domowy miód z mniszka, a także, co oznacza biała piana w słoiku z miodem.
Źródło zdjęcia: canva/Detry26
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Najlepszy sposób rozbijania jajek. Nie ma skuteczniejszego i łatwiejszego
Bajecznie soczyste kotlety schabowe w majonezie. Sekretem jest marynata
Źródło: pysznosci, gotowanie.onet