Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Brązowe jajka znikną ze sprzedaży? Powód zaskoczy niemal każdego
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 15.04.2024 17:22

Brązowe jajka znikną ze sprzedaży? Powód zaskoczy niemal każdego

brązowe jajka w wytłoczce
fot. Canva

Wśród producentów jajek pojawiają się głosy, że rynek tego płynnego złota czeka w najbliższym czasie rewolucja. Dobrze nam znane brązowe wersje mają zniknąć z półek. Zastąpią je białe jajka, które znamy, ale które w naszych sklepach nie dominują. Przyczyny leżą w ekonomii.

Białe i beżowe jajka

O tym, że jajka występują w gamie kolorów od białego po brązowe wiemy dość dobrze. Często jednak nie zwracamy na to uwagi, a przypominamy sobie w okolicach Wielkanocy, poszukując idealnie jasnych jaj na kraszanki.

Nie jest to z naszej strony lekkomyślność, jako konsumenci nie mamy bowiem powodu, by obawiać się w kuchni jednych albo drugich. Choć podział na ciemne i jasne pieczywo jest linią między tym, co zdrowe, a tym, co mniej – z jajkami ta zasada nie działa. Niezależnie od koloru skorupki, są one równie wartościowe.

brązowe jajka
fot. Canva
Zawsze dodaję kilka kropli tego soku do jajecznicy. Wychodzi idealna w smaku

Powód brązowienia jajek

Pigment zawarty w skorupce świadczy tylko o jednym: o umaszczeniu kury. Jajka dziedziczą po mamie swój kolor, dlatego ciemne kury znoszą jajka o ciemnej karnacji, a białe jajka pochodzą od białych kur. Reszta jest kwestią preferencji klientów.

To właśnie nasze decyzje zakupowe sprawiły, że w Polsce choćby dominują ciemne jajka. Jest to nie do wyobrażenia choćby dla Amerykanów, którzy uważają je za mniej zdrowe. Być może stoi za tym przekonanie, że na jasnej skorupce lepiej widać – i łatwiej domyć – zabrudzenia.

Białe jajka bardziej opłacalne

Okazuje się, że swoje preferencje mają jednak także hodowcy jaj. Chodzi tu o pieniądze, i to być może niemałe. Brązowe jajka są przeważnie większe, ale pochodzą również od większych kur. Te zaś zużywają więcej paszy, zajmują większe klatki, a przy tym znoszą tygodniowo mniej jajek niż białe odmiany.

Różnica ta ma sprawić, że w ciągu najbliższych lat będziemy odchodzili od brązowych jajek na rzecz tych białych, które są zwyczajnie tańsze w produkcji. Sugestię taką wyraził Henner Schönecke z Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Jaj. Jego wypowiedź dla gazety „Bild” cytuje Zielona Interia. Jego zdaniem zmiana ma się dokonać w ciągu najbliższych pięciu lat. Czas pokaże, czy tak się stanie – możemy jednak być spokojni, że o białe jajka do naszych kraszanek będzie tylko łatwiej.

Dowiedz się też o zdrowotnych właściwościach rabarbaru i niejadanej często części rzodkiewki.

jajka w różnych kolorach
fot. Canva