Smakosze.pl
Karp

canva/Hogo, Getty Images

Carrefour rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi

19 Listopada 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Karp w czasie Świąt Bożego Narodzenia jest dla wielu Polaków koniecznością, bez której nie są w stanie odpowiednio świętować. Przez dłuższy czas klienci kupowali żywe ryby, które następnie zabijali bezpośrednio przed przygotowaniem. W tym roku dla konsumentów sieci Carrefour wszystko ulegnie zmianie. W jej sklepach nie będą bowiem sprzedawane żywe karpie.

Karp to swojego rodzaju symbol świąt w Polsce. Z tej ryby przygotowuje się najróżniejsze dania, od galarety, przez panierowane i smażone dzwony, po pieczone w całości okazy. Z tego powodu tak ciężko jest nam z niej zrezygnować.

Niestety, zarówno hodowle karpia, jak i sposoby jego sprzedaży w okresie świątecznym wywołują u wielu ludzi grymas niesmaku i współczucia - w końcu widok zbiorników ze zbyt dużą ilością kłębiących się i zestresowanych ryb, które następnie mają zostać zabite przez klientów, nie jest humanitarny. Dlatego sieć Carrefour podjęła w tym roku ważną decyzję o zaniechaniu takiej działalności.

Karpie w Carrefourze dłużej nie będą sprzedawane żywe

W zbiornikach z karpiami panują tragiczne warunki, w których ryby mają za mało przestrzeni życiowej, a personel obsługujący stanowisko sprzedaży takich ryb jest często niewykwalifikowany. Zwierzęta czują więc niewyobrażalny stres, którego można z łatwością uniknąć, co pokazuje francuski sklep.

Zmiana sposobu sprzedaży wigilijnej ryby dotyczy wszystkich placków handlowych sieci w całej Polsce. Klienci będą mieli możliwość zakupu w hipermarketach świeżego karpia w postaci ryby całej, patroszonej, tuszy, dzwonka, płatów oraz filetów dostępnych na wagę. W supermarketach dostępne będą dodatkowo patroszone karpie na wagę.

Pierogi z ziemniakami

Miękkie i delikatne ciasto na pierogi. Jego sekret tkwi w ziemniakach

CZYTAJ DALEJ

Ryby tego gatunku trafiające na półki sklepowe w Carrefourze pochodzą całkowicie i wyłącznie z polskich hodowli karpia. Zwierzęta te hodowane są przez 3 lata w gospodarstwie, które posiada certyfikat potwierdzający hodowlę ekologiczną, a także certyfikat przestrzegania Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej.

Walka sieci Carrefour o ekologię

Sklep od wielu lat angażuje się w Polsce w akcje, które mają na celu wsparcie zmiany nawyków żywieniowych Polaków na zdrowsze i bardziej ekologiczne. W jaki sposób jest to wdrażane w rzeczywistości?

Przede wszystkim wprowadzany jest plan rolnictwa ekologicznego upowszechnianie żywności ekologicznej czy promocję produktów lokalnych i regionalnych. To pozwala na zwiększenie świadomości zakupowej klientów.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o zaostrzeniu ustawy o zakazie handlu. Ten tekst zdradza przepis na zupę ogórkową z dodatkiem kaszy jaglanej.

Karpie

Źródło zdjęcia: canva/sspopov, Getty Images

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: biznes.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Szczegóły najnowszej oferty Biedronki

Czytaj więcej >
kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >