Czy używanie chlebaka jest higieniczne?
Chlebak najczęściej przybiera bardzo podobne formy. Opadająca kotara zbudowana z chudych szczebelków, a także kilka stałych ścianek - tak wygląda większość tego typu pojemników w polskich kuchniach. Wykonany jest również zwykle z drewna, ponieważ materiał ten jest tani i łatwy w produkcji.
Często spotkać można także chlebaki porcelanowe, plastikowe, metalowe czy bambusowe. W niektórych regionach naszego kraju nazywany jest także mianem "chlebownika" - wszystko zależy od miejsca, w którym aktualnie się przebywa.
Chlebak skrywa coś niepokojącego
Niestety, to popularne rozwiązanie jest także dość niehigienicznym i mało zdrowym sposobem na przechowywanie pieczywa czy innych wyrobów piekarniczych. Z pozoru wydawać się by się mogło, że jest sterylnie czysty, wszak regularnie przecieramy go z kurzu czy okruszków.
Nic bardziej mylnego - pomimo zachowania teoretycznej czystości, wszelakie różne patogeny ciągle mogą rozwijać się zarówno na ściankach chlebaka, jak i na produktach, które weń przechowujemy. Jakich chorób można się nabawić poprzez takie mikroorganizmy?
Jak czytamy na portalu kuchnia.wp.pl, mikroorganizmy, takie jak roztocza, pleśń i bakterie, wywołują zatrucia, astmę i inne choroby dróg oddechowych, alergie czy różnego rodzaju grzybice. Czy jest sposób, aby zmniejszyć ryzyko do minimum?
W czym i jak przechowywać pieczywo?
Najlepszym wyborem jest kupno chlebaka, który ma jak najmniej zakamarków. Naturalnie od razu warto wykluczyć te wykonane z drewna i bambusa. Ich porowatość sprawia, że powstaje mnóstwo powierzchni do rozwoju groźnych mikroorganizmów. Dlatego znacznie zdrowsze są chlebaki metalowe i porcelanowe.
Niestety, w przypadku stali nierdzewnej rezygnujemy z estetyki. Metalowe pojemniki nie będą wyglądały tak ładnie jak drewniane klasyki. Na szczęście z pomocą przychodzą porcelanowe chlebowniki, które zachowują zarazem piękno jak i funkcjonalność.
Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu, w którym wyjawiamy, czym różni się barszcz biały od klasycznego żurku. Tutaj z kolei prezentujemy najlepsze sposoby na uratowanie zbyt kwaśnej zupy pomidorowej.
Podstawą jest regularne czyszczenie i zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zalecamy przynajmniej raz w tygodniu gruntowne sprzątanie chlebaka - doskonale nadaje się do tego mieszanka wody i octu, w której wystarczy zmoczyć szmatkę i dokładnie przetrzeć nią wszystkie powierzchnie.
Portal kuchnia.wp.pl zaleca także częste przyglądanie się pojemnikowi. (...) w trudno dostępnych miejscach, w zakamarkach, w okolicach zawiasów – to tam najczęściej można dostrzec wilgoć, kurz, a niekiedy nawet i biały lub, co gorsza, czarny kożuch pleśni.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuchnia.wp.pl