Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co robić, gdy galareta do zimnych nóżek jest mętna?
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 14.05.2021 02:00

Co robić, gdy galareta do zimnych nóżek jest mętna?

Zimne nóżki w galaretce
Instagram / @born_in_the_prl

Smakowite zimne nóżki niejednokrotnie przyprawiały smakoszy o autentyczny zachwyt. Nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby ten specjał. Wygląd dania ma ogromne znaczenia. Zwłaszcza jeśli chodzi o klarowność galaretki.

Zimne nóżki już nigdy nie wyjdą mętne

Nie da się ukryć, że zimne nóżki na stałe wpisały się w polskie kulinarne klasyki. W każdy domu przygotowuje się je odrobinę inaczej. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wegetariańską odsłonę tego dania.

Bez wątpienia jedzenie smakuje znacznie lepiej, jeśli jego prezencja jest nienaganna. Zimne nóżki nie są tutaj wyjątkiem. Najgorszym estetycznym koszmarem jest mętna galaretka, która nie zachęca do beztroskiego pałaszowania.

Kiedy w grę wchodzą zimne nóżki, większość osób intuicyjnie myśli o galaretce. Kiedy wyjdzie ona zbyt mętna, wówczas możemy ją jeszcze uratować. Wystarczy skorzystać z octu i białka jajka. Co należy z nimi zrobić?

Już po samym wywarze można ocenić, czy galaretka na zimne nóżki będzie mętna. W przypadku tego typu obaw najlepiej ubić białko i dodać je do bazy pod zimne nóżki razem z dwoma łyżkami octu. Całość ponownie zagotowujemy, a następnie przecedzamy przez gazę.

Jak przygotować tradycyjne zimne nóżki?

Przepis na zimne nóżki jest bardzo prosty. Każdy powinien sobie poradzić z tą recepturą bez najmniejszych problemów. Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co nam będzie potrzebne?

(Canva / rezkrr)

  • 2 nóżki wieprzowe

  • golonka wieprzowa

  • 2 marchewki

  • pietruszka

  • cebula

  • pół selera

  • 4 liście laurowe

  • 3 g czosnku granulowanego

  • 3 g czarnego pieprzu w ziarnach

  • 3 g ziela angielskiego

  • sól

Na początku nóżki myjemy i oczyszczamy. Namaczamy je w zimnej wodzie przez około 2 godziny. Kiedy czas dobiegnie końca, wówczas kroimy je na mniejsze kawałki i przekładamy razem z golonką do sporego garnka. Mięso zalewamy wodą.

Cebulę opalamy nad palnikiem i dodajemy ją do garnka razem z marchewkami, pietruszką oraz selerem. Nie możemy zapomnieć również o przyprawach. Je również umieszczamy w wywarze. Wszystko gotujemy na małym ogniu przez około 3 godziny.

Wywar studzimy i wyjmujemy z niego mięso oraz warzywa. Po jego przecedzeniu ponownie go zagotowujemy. Mięso rozdrabniamy, a marchewki kroimy w kostkę. Dodajemy je do gotującego się wywaru. Rozlewamy go do miseczek.

Kiedy wywar z dodatkami ostygnie, miseczki umieszczamy w lodówce. Gdy całość stężeje, wówczas zimne nóżki są już gotowe. Wystarczy wyłożyć je z miseczek na talerze. Godny uwagi jest także przepis na klasyczny rosół.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotujmy; Mniam Mniam

Zapraszamy na nasz Instagram