Smakosze.pl
Ogórki z własnego ogródka

Pixabay / Alexey_Hulsov

Co zrobić, aby liście ogórków nie żółkły?

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite ogórki często goszczą na naszych stołach. Wielu smakoszy kupuje je po prostu w sklepach i na straganach, jednak coraz więcej osób decyduje się na samodzielne posadzenie tych roślin. Czasami liście ogórków żółkną. Na szczęście możemy zażegnać ten problem za sprawą mikstury, w skład której wchodzi chleb.

Ogórki z domowego ogródka z pewnością powinny napawać dumą. Niestety czasem mimo naszych starań, liście podopiecznych nam roślin żółkną. Winę za taki stan rzeczy ponosi między innymi niedobór składników odżywczych. Jak dostarczyć je ogórkom?

Nawóz, który sprawi, że ogórki wyrosną fantastycznie

Nie da się ukryć, że ogórki odgrywają ważną rolę w rodzimych kulinariach. Niektórzy przygotowują z nich kultową mizerię. Jednak równie popularne są ogórki kiszone lub konserwowe. Małosolna odsłona także cieszy się sporym zainteresowaniem. Ostatnio przedstawialiśmy przepis na ogórki w tej odsłonie.

Bez wątpienia ogórki wyhodowane samodzielnie są chlubą wielu smakoszy. Oczywiście posadzone rośliny potrzebują naszego wsparcia i odpowiedniej opieki. Okazuje się, że w prosty sposób możemy przygotować nawóz, który sprawi, że liście nie będą żółkły.

Kiedy nasze ogórki zaczynają mieć pożółkłe liście, może być to sygnał, że dopadła je choroba lub ziemia zawiera zbyt mało składników odżywczych. W sklepach ogrodniczych możemy dostać rozmaite mieszanki dla roślin. Jednak równie dobrze nawóz możemy zrobić samodzielnie.

Przepis na domowy nawóz jest banalnie prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić. Głównym jego składnikiem jest jeden z najbardziej powszechnych produktów spożywczych. Mowa o chlebie. Co dokładnie będzie nam potrzebne?

  • 10 litrów wody

  • bochenek chleba

  • 5 g jodu

(Canva / SomeSense)

Okazałe ogórki dzięki prostej miksturze

Na początku wodę przelewamy do wiadra. Następnie chleb kroimy na niewielkie kawałki. Zanurzamy go w wodzie. Całość pozostawiamy na noc. Po tym czasie mieszankę wzbogacamy o jod i czekamy jeszcze przez 2 godziny.

Domowy nawóz na ogórki jest już gotowy. Wystarczy rozcieńczyć 1 litr mikstury w 10 litrach wody. Podlewanie roślin tym specyfikiem znacząco je wzmocni. Roztwór należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. W przypadku oprysku należy pamiętać, że wystarczy robić to raz na 2 tygodnie.

Każdy, kto chce zasadzić samodzielnie ogórki, powinien zdawać sobie sprawę, że mają one swoje wymagania. Zielone smakołyki uwielbiają słońce. Dlatego nie należy sadzić ich w cieniu. Oprócz tego powinny mieć miękką glebę, która dobrze chłonie wodę i łatwo się nagrzewa.

Ogórki potrzebują dużo wody. Najlepiej podlewać je rano. Robienie tego wieczorem może doprowadzić do wystąpienia chorób. Warto również wiedzieć, jak można wykorzystać obierki z ogórków. Mało kto spodziewałby się, że są tak użyteczne.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Smak Dnia; Murator Dom

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >
Namoczone czereśnie w wodzie

Porady

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czytaj więcej >
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >
Ogórki małosolne i kwestia soli

Porady

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

Czytaj więcej >
Rosół bez kwaśnego posmaku

Porady

Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Czytaj więcej >