Co zrobić, żeby rosół był złocisty? Mamy garść praktycznych wskazówek
Dziś niedziela, więc z pewnością w wielu polskich domach gotuje się właśnie rosół. A wiecie, co zrobić, żeby rosół był złocisty? Mamy garść praktycznych wskazówek, dzięki którym wywar będzie nie tylko smaczny, ale też uzyska wymarzony kolor. Jednym z dobrych sposobów jest dodanie do garnka kawałka buraka. Poznajcie też inne triki.
Rosół to prosta zupa będąca wywarem z mięsa i warzyw. Jednak by wyszła smaczna i apetyczna, nie wystarczy po prostu wrzucić składników do garnka i czekać, aż będą miękkie. Trzeba wiedzieć jakich składników użyć, kiedy je dodać i jak gotować.
Dziś poruszymy temat barwy rosołu. Bo nie ma co ukrywać, że blady rosół bardziej przypomina wodę niż esencjonalny wywar i nie zachęca do jedzenia. Co więc zrobić, by rosół nabrał apetycznej, złocistej barwy?
Jak sprawić, by rosół był złocisty?
Kolor rosołu jest wynikiem składników użytych do jego przygotowania. Jeśli gotujesz wywar na wiejskiej kurze rosołowej, z pewnością wyjdzie piękny, złocisty. Wołowina dodana do wywaru sprawi, że zyska on bursztynową barwę, natomiast rosół na kurczaku będzie dość blady. Dlatego dobrym sposobem na uzyskanie odpowiedniego smaku i barwy rosołu jest gotowanie go na mieszance mięs.
Również warzywa mają swój wpływ na smak i kolor wywaru. Marchewka nadaje lekko pomarańczowego odcienia, duży wpływ ma też cebula. Tę ostatnią przed wrzuceniem do garnka warto opalić na palniku lub zrumienić na suchej patelni. A przede wszystkim nie należy jej pozbawiać złocistych łusek. To właśnie z nich pochodzi piękna, złocista barwa.
Ciekawym pomysłem na podkręcenie barwy rosołu jest wrzucenie do niego kawałka buraka. Kawałek powinien być niewielki, mniej więcej wielkości orzecha włoskiego, tak by rosół nie wyszedł bordowy. Pamiętajcie też o tym, że zielenina, np. natka pietruszki, lubczyk czy zielona część pora również dodaje temu wywarowi wyraźniejszego koloru.
Inne sposoby na złocisty rosół to dodanie do niego szczypty kurkumy lub curry, a nawet podbarwienie go karmelem.
Jak gotować rosół?
By rosół uzyskał pożądany smak i kolor, mięso należy zalać zimną wodą i gotować na niedużym ogniu.
Gdy woda zagotuje się, należy usunąć szumowiny, by nie zmąciły wywaru. Teraz należy dodać warzywa i przyprawy i całość dalej gotować na niedużym ogniu.
Sól do rosołu dodajemy na początku w niewielkich ilościach, a na koniec doprawiamy zupę do smaku.
Rosół gotujemy na niedużym ogniu ok. 2,5-3 godziny, przy uchylonej pokrywce. Dzięki temu ulotnią się z niego niepożądane zapachy.
W naszym serwisie znajdziesz też dokładny przepis na warszawski rosół. Dowiesz się też, jak klarować rosół.
Źródło zdjęcia: canva/zeleno
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Najlepszy przepis na udka z kurczaka bez pieczenia. Sekretem jest egzotyczny sos
Ukryte funkcje w zwykłych piekarnikach. Są niezwykle przydatne
Jak zrobić miękkie ciasto na pierogi? Sekretem jest temperatura wody
Źródło: mamadu, gotujmy