Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, żeby sernik nie opadał? Moja babcia dała mi najcenniejszą radę, mało kto tak robi

Co zrobić, żeby sernik nie opadał? Moja babcia dała mi najcenniejszą radę, mało kto tak robi

Co zrobić, żeby sernik nie opadał?
screen z filmu pochodzi z kanału Czekoladą malowane na YouTube

Czy wiesz, co zrobić, żeby sernik nie opadał? Rada, którą dostałam od mojej doświadczonej w pieczeniu babci bardzo mnie zaskoczyła. Nietypowe użycie jajek jednak działa cuda. Sernik jest lekki i puszysty jak nigdy wcześniej.

Dlaczego sernik opada?

W pierwszej chwili można pomyśleć, że przyczyną jest zbyt szybkie wyjęcie ciasta z pieca. Gdy jednak wyeliminujemy tę opcję, okaże się, że ciasto czasem również oklapnie. Szukać więcej trzeba dalej.

Mało który smakosz dojdzie jednak do wniosku, że winę ponosi dodany do wypieku cukier. Jego wpływu nie można zniwelować. Moja babcia pokazała mi jednak pewien sposób, który poprawi wygląd ciasta. W dalszej części artykułu wyjaśnię, co należy zrobić.

ubij białka a sernik opadnie.jpg
canva/Candice Bell
Z tą zupą schudłam 5 kg, a cukier wrócił do normy. Jest pyszna, za składniki płacę grosze

Co zrobić, żeby sernik nie opadał?

W wielu przepisach białka ubijane są w celu podniesienia masy i nadania jej puszystości. Niektórzy, mając doświadczenie lekkich niczym puch serników, decydują się zastosować tę technikę również tutaj.

Podczas robienia tego ciężkiego ciasta nie sprawdzi się ona jednak najlepiej. Dlaczego? Choć ciasto spektakularnie urośnie, to po wyjęciu z pieca mocno opadnie. Lepiej więc wzorem mojej babci, dodać całe jaja. Zwiążą masę i nadadzą jej atrakcyjnego wyglądu.

Jak upiec ładny sernik?

Sernik bez pęknięć na powierzchni wygląda zachęcająco. Uzyskać go można, przyrządzając ciasto w kąpieli wodnej. Blachę z masą serową wystarczy włożyć do większej formy wypełnionej wrzątkiem.

Upiecze się równomiernie, ale studzenie wciąż trzeba przeprowadzić z ostrożnością. Chłodne ciasto warto też przenieść do lodówki, by uniknąć jego rozpłynięcia się na talerzu. W ten sposób przyrządzany jest sernik amerykański. Pyszny jest również sernik baskijski.

Sernik zawsze trochę opadnie.jpg
canva/Taratorki